Aktualności

W galarecie, w śmietanie czy po grecku? Ryba na wigilijnym stole

Ryba to gwóźdź programu każdej Wigilii. Zgodnie z tradycją wieczerza na dzień przed Bożym Narodzeniem powinna być postna, a więc dania mięsne ustępują rybom. Mają one bogatą symbolikę, dlatego obowiązkowo musi się znaleźć na naszych stołach. Jak przygotować rybę na Wigilię?

Karp – król wigilijnego stołu

Karp, choć w kuchni polskiej znany i kochany od setek lat, w tradycji wigilijnej pojawił się stosunkowo niedawno. To relikt PRL-u – karp był wtedy rybą stosunkowo łatwo dostępną w Polsce. Dzięki temu, że każdy mógł przygotować w tamtym czasie karpia na Wigilię, urósł on do rangi świątecznej tradycji.

Dziś, po upływie 30 lat od upadku komuny, karp ma się dobrze i ani myśli znikać z naszych stołów. I słusznie! Dziesiątki lat przyrządzania tej słodkowodnej ryby sprawiły, że przepisy na karpia zostały udoskonalone i teraz możemy smakować wyjątkowych dań, które przygotowuje się tylko raz w roku. Karp smażony to klasyka gatunku, wymagająca jedynie dodania przyprawy do ryb Prymat i obtoczenia w panierce. Karp w galarecie to już wyższa szkoła jazdy – klucz do sukcesu tkwi tutaj w odpowiednim doprawieniu wywaru, który później zmieni się w galaretę. Najważniejszy jest pieprz w ziarnach, ziele angielskie oraz liść laurowy. Podobną potrawą jest karp po żydowsku, jednak tutaj zaskoczyć może dodatek rodzynek i migdałów.

Śledzie na wigilię – coś na ząb między wigilijnymi daniami

O ile przepisy na karpia zawsze tworzą pełnoprawną potrawę, o tyle śledzia na Wigilię możemy potraktować jako smaczny przerywnik pomiędzy potrawami. Dużą popularnością w okresie bożonarodzeniowym cieszy się klasyczny śledź w oleju – zarówno ze względu na swój doskonały smak, jak i prostotę przygotowania. Tutaj potrzebne są bowiem tylko filety śledziowe, olej oraz przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie oraz pieprz mielony. Jeśli dodamy do tego także koncentrat pomidorowy, ocet, cukier cebulę i paprykę mieloną słodką, zyskamy inną wersję tego dania – śledzia po kaszubsku. Z kolei podając filety ze śmietaną, jabłkami, cebulą, korniszonami i octem, zyskamy kolejne kultowe śledzie na święta – śledzie w śmietanie.

Runda druga – ryba po grecku

Na Wigilii ryb nigdy dość. Dlatego po pierwszym daniu i przekąsce rybnej, czas na prawdziwy bożonarodzeniowy rarytas, czyli rybę po grecku. Wbrew nazwie, potrawa nie jest grecka, a polska – rodowity Grek prawdopodobnie byłby zaskoczony taką kompozycją smaków. Nam jednak połączenie ryb ze startymi warzywami podawane na zimno może kojarzyć się z gorącym klimatem basenu Morza Śródziemnego. Niemniej jednak ryba po grecku to jedna z potraw, która bardzo często gości na naszych wigilijnych stołach i stanowi swoisty odpoczynek od karpia – do jej wykonania można bowiem wykorzystać filety z dorsza, mintaja, morszczuka i wielu innych ryb.

Zapiekany łosoś na wigilię – lekka wersja świątecznej ryby

Choć w czasie świąt nie powinno się liczyć kalorii, z wielu względów warto pomyśleć o lżejszej wersji ryby na Wigilię. Zamiast smażyć lub marynować je w oleju, można je zapiekać w piekarniku, zmniejszając tym samym ich kaloryczność i pozwalając cieszyć się pełnym smakiem nawet osobom, które nie powinny raczyć się ciężkimi potrawami. Łosoś na Wigilię sprawdzi się tutaj najlepiej, choć z pewnością znajdą się również osoby, które chętniej obsadzą w tej roli pstrąga. Niezależnie od rodzaju ryby, na lekką odsłonę tradycyjnych potraw wigilijnych zawsze znajdą się chętni.

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies