Aktualności

Pierogowy zawrót głowy, czyli jak zrobić pierogi na Wigilię?

Jak grudzień, to święta, a jak święta, to pierogi – dla wielu z nas Wigilia to uczta, na którą czeka się cały rok. Potrawy podawane tego dnia są bowiem wyjątkowe i często jada się je tylko raz do roku. Tak właśnie jest z pierogami wigilijnymi. Jak je przyrządzić, by stały się daniem, którego z utęsknieniem będziemy wyczekiwali aż do kolejnej zimy?

Ciasto na pierogi – lekkie, sprężyste i miękkie

W każdej rodzinie przepis na ciasto na pierogi może wyglądać nieco inaczej – jest to kwestia indywidualnych preferencji smakowych, ale trudno wskazać jedną, doskonałą recepturę. Sporo zależy od typu używanej do ciasta na pierogi mąki, który może determinować konieczność dodawania innych proporcji pozostałych składników. Te z kolei powinny być jak najprostsze. Do przygotowania ciasta na pierogi, które będzie się dobrze lepiło i przyjemnie rozciągało w palcach, wystarczy przygotować ok. 0,5 kg mąki, łyżeczkę soli oraz gorącą wodę, której będziemy dodawać tyle, by ciasto zyskało dobrą konsystencję, najczęściej jest to jednak ok. 300 ml.

Oczywiście na czas świąteczny warto podwoić ilość składników, by zrobić większą porcję pierogów wigilijnych lub wykorzystać ciasto na pierogi także do uszek z grzybami. Do przepisu na pierogi można też dodać odrobinę oleju, by ciasto stało się bardziej sprężyste i łatwiejsze w lepieniu. Niektórzy sięgają również po jajko, które wzmacnia strukturę ciasta, jednocześnie jednak sprawia, że staje się twarde, a na tym nam nie zależy w przypadku pierogów wigilijnych.

Farsz do pierogów z kapustą i grzybami – klucz do sukcesu tkwi w przyprawach

Farsz do pierogów z kapustą i grzybami jest jednym z prostszych do przygotowania. Oprócz tytułowych składników dołącza się do nich już tylko cebulę i olej do smażenia grzybów, a za całą resztę odpowiadają przyprawy. Kluczową rolę w farszu do pierogów wigilijnych odgrywa pieprz czarny mielony i sól. Jeśli jednak zależy nam na wydobyciu głębi smaku z tego dania, do gotującej się kapusty powinniśmy dodać także liść laurowy oraz ziele angielskie, które wyciągniemy z farszu do pierogów przed zawinięciem go w ciasto. Dzięki takiej kompozycji za smakiem pierogów z kapustą i grzybami będziemy tęsknić przez cały rok!

Uszka z grzybami – pierożki do barszczu w wersji mini

Do uszek z grzybami najłatwiej wykorzystać to samo ciasto, co na pierogi wigilijne. Warto jednak wycinać z niego dużo mniejsze kółka, np. za pomocą literatki. Farsz do uszek bazuje natomiast na maksymalnej prostocie. Ugotowane i pokrojone w drobną kostkę grzyby należy podsmażyć wraz z cebulą na sporej ilości oleju oraz dodać do nich sól i świeżo zmielony pieprz ziarnisty. Taka kompozycja, choć nieskomplikowana, pozwala nam się cieszyć pełnią smaku leśnych grzybów i wyróżnia się niepowtarzalnym aromatem, przypominającym nam o wędrówkach jesienią.

Wariacje na temat wigilijnych pierogów

Choć na czas świąt Bożego Narodzenia, ruskie najczęściej idą w odstawkę, to pewna część osób nie zapomina o ich kultowym charakterze i przygotowuje chociaż małą porcję także na Wigilię – warto na nie postawić, jeśli przy stole zasiadają z nami dzieci, które jeszcze nie powinny raczyć się nieco cięższymi, grzybowymi specjałami. Ale to nie wszystko – pierogi wigilijne mają o wiele więcej odsłon, a my, Polacy, coraz częściej eksperymentujemy z farszami do pierogów, by odkrywać nowe smaki.

Sporą popularnością cieszą się pierogi z kaszą gryczaną, które nabierają odświętnego charakteru dzięki dodatkowi grzybów – to dobra propozycja dla osób, które nie przepadają lub nie mogą jeść kapusty kiszonej. Niektórzy starają się z kolei łączyć kilka tradycji wigilijnych w jedną, tworząc tak ciekawe hybrydy, jak pierogi z farszem z karpia. Uwaga! To połączenie jest bardzo udane i wciągające, więc podając je raz, trzeba się liczyć z koniecznością przygotowywania takich pierogów wigilijnych również w kolejnych latach!

Możemy kombinować nie tylko z farszami do pierogów, ale także z ciastem – weźmy przykład z naszych wschodnich sąsiadów i wybierzmy ciasto drożdżowe do zrobienia pierogów z kapustą – będą wybornie smakowały usmażone na głębokim tłuszczu!

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies