Aktualności

Siemieniotka, moczka i śledziowa – bo wigilijne zupy to nie tylko barszcz i grzybowa!

Na hasło „wigilijna zupa”, automatycznie przychodzą nam do głowy dwa skojarzenia – barszcz wigilijny z uszkami i wigilijna zupa grzybowa. Warto jednak wiedzieć, że oprócz tych tradycyjnych dań, możemy się w bożonarodzeniowym czasie raczyć także całą plejadą regionalnych odsłon zup świątecznych.

Grzybowa i barszcz wigilijny – tradycje znane w całej Polsce

Buraki przynoszą urodę i długowieczność, grzyby zaś szczęście, dostatek i zdrowie. Patrząc na tak bogatą symbolikę, trudno się dziwić, że to właśnie przepisy na barszcz wigilijny i zupę grzybową wigilijną są najczęściej powielane. Trzeba jednak mieć świadomość, że w każdym domu potrawy te mogą wyglądać zupełnie inaczej! Wigilijny barszcz na miodzie, z dodatkiem soku jabłkowego, a może z fasolą jaś? Niezależnie od tego, jak bardzo niezwykłą wersję wybierzemy, pamiętajmy, że nie może w niej zabraknąć majeranku!

A co z wigilijną zupą grzybową? Czy istnieje tylko jeden słuszny sposób jej przygotowania? Choć najczęściej sięga się po suszone grzyby (najlepiej sprawdzają się tu aromatyczne prawdziwki), to niektórzy gotują na święta zupę grzybową ze świeżych grzybów. Oczywiście nie chodzi o grzyby zerwane przed momentem z lasu, a te, które po obgotowaniu zamroziliśmy zaraz po zbiorach, by móc się cieszyć ich wyjątkowym smakiem w uroczystym, bożonarodzeniowym czasie.

Wyjątkowa zupa z nasion konopi – siemieniotka

Na Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce ciągle żywa jest tradycja podawania siemieniotki – zupy wigilijnej z konopi, której niegdyś zadaniem była ochrona domowników przed wrzodami. Jest to prosta do przygotowania potrawa – wystarczy ugotować 1 kg nasion konopi, pamiętając, by odlewać wodę w czasie gotowania w celu pozbycia się goryczy. Następnie należy je odcedzić i utrzeć na sitku, a w powstałym w ten sposób mleczku ugotować główkę cebuli. Kolejno pozbywamy się cebuli, gdy ta wypuści już swoje aromaty, dodajemy do siemieniotki słodką śmietankę, sól, cukier i pieprz mielony – voilà! Siemieniotka jest gotowa – wybornie smakuje podawana śląskim sposobem z kaszą gryczaną.

Karp i śledzie w zupie? Wigilijna zupa rybna

Jak święta, to ryba, a jak ryba, to karp. Dokładnie to kryterium zadecydowało o stworzeniu szeregu przepisów na wigilijną zupę rybną. Gotując zupę rybną z karpia możemy w łatwy sposób wykorzystać te jego części, które normalnie byśmy wyrzucili – głowę i ogon. Bazę zupy będzie więc tutaj stanowił bulion rybny w połączeniu z tradycyjnym warzywnym, ale kluczową rolę odegrają przyprawy. Pamiętajmy, by do wigilijnej zupy rybnej koniecznie dodać gałkę muszkatołową, liść laurowy, ziele angielskie i lubczyk, choć udanym uzupełnieniem będzie też przyprawa do ryb i owoców morza.

Bardzo ciekawą pozycją rybną jest także zupa śledziowa. Tutaj zacznijmy od wymoczenia i późniejszego pokrojenia filetów na kawałki – można od razu pokroić też cebulę. W tym czasie na gazie będzie się gotowała baza przyprawowa z zielem angielskim, pieprzem ziarnistym i liściem laurowym w roli głównej. Taki wywar po ostygnięciu mieszamy z kefirem i śmietaną, i dodajemy do nich śledzie i cebulę. Prosta, szybka i efektowna zupa śledziowa najlepiej smakuje z gorącymi ziemniakami!

Czy to jeszcze zupa? Piernikowa moczka na stół!

Kolejna zupa wigilijna pochodząca ze Śląska, choć wielu się zastanawia, czy właściwie powinniśmy nazywać ją zupą. Mowa oczywiście o moczce, czyli piernikowo-piwnej potrawie z dużą ilością bakalii. Patrząc na składniki, można by zakwalifikować moczkę do deserów, jednak musimy pamiętać o jej „zupnej” tradycji – dawniej moczkę przygotowywano na bazie wywaru z jarzyn lub bulionu rybnego. My jednak pozostaniemy przy odświeżonej wersji tej wigilijnej zupy na słodko.

Więcej aktualności

Manage cookies