Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejOregano to jedno z takich ziół, które zdecydowanie lepiej smakuje w wersji suszonej niż świeżej. Jest wówczas znacznie bardziej aromatyczne, a przecież to najważniejsze w przyprawach, szczególnie ziołowych. Bez oregano nie obejdzie się żadna pizza, natomiast każdy sos pomidorowy doprawiony nim smakuje lepiej i przywodzi na myśl włoskie smaki.
Zioło z włoską duszą
Oregano znane jest także pod bardziej swojską nazwą – lebiodki pospolitej. Jest to gatunek z rodziny mięty, który pochodzi z zachodniej i południowo-zachodniej Eurazji, a także z rejonu Morza Śródziemnego. Lebiodka ma ciepły i lekko gorzki smak, jednak jej największym atutem jest niezwykły aromat. Wystarczy rozetrzeć ją delikatnie w palcach, aby myślami powrócić do wakacyjnych chwil i wizyt we włoskich tawernach, gdzie jedliśmy najlepszą pastę z jego dodatkiem.
Przyprawę produkuje się z liści rośliny, które następnie poddawane są suszeniu. Walory smakowe oregano w pełnej krasie prezentują się właśnie na pizzy oraz w potrawach kuchni włoskiej z dodatkiem sosu pomidorowego oraz mielonego mięsa. Na obecności oregano zyskują także lekkie wiosenne sałaty, które możemy skropić sosem z dodatkiem tej przyprawy. Cała kuchnia śródziemnomorska to prawdziwe bogactwo aromatycznych potraw, które chętnie doprawia się oregano. Soczyste, wyrastające pod pełnym słońcem warzywa czy ryby smakują jeszcze lepiej z ususzonym ziołem. Pieczone, smażone lub grillowanie – w każdej z tych postaci temperatura pomaga w uwolnieniu się z tego zioła aromatycznych olejków, które przenikają potrawę i nadają jej smak. Oregano w przeciwieństwie do niektórych ziół doskonale łączy się z potrawami ostrymi. Nie tylko Włochy, bo również Turcja, Syria, Liban, Palestyna, Portugalia, Hiszpania czy Grecja uczyniły z niego jedną z flagowych przypraw.
Kochamy oregano
Mieszkańcy śródziemnomorskiej krainy to prekursorzy, natomiast nie gorzej w adaptowaniu oregano do rodzimych smaków radzą sobie Polacy. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, polecamy dodać je do ogórkowej z ryżem, zapiekanych ziemniaków w każdej postaci – na przykład solo z piekarnika, a także pysznych polskich zapiekanek. Niebiańsko smakowało będzie także mięso, a to dobra wiadomość dla miłośników bitek, pulpetów czy łopatki. Wszelkie sosy podawane na zimno, w których podczas spotkań rodzinnych czy z przyjaciółmi z lubością maczamy pieczone mięso, także doskonale urozmaici szczypta suszonej lebiodki. Wszelkie surówki – z marchwi czy selera – wprowadzające świeży i zdrowy akcent niejednemu obiadowemu talerzowi. Możliwości są w zasadzie nieograniczone, warto próbować i szukać własnych smaków.
Czy wiesz, że?
- Oregano jest składnikiem popularnych mieszanek. Odnajdziemy je na przykład w Ziołach Prowansalskich, Przyprawie do pizzy czy Przyprawie do dań z makaronu Prymat.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej