Włoskie przyprawy w polskiej kuchni
Pomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejCzarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza, głównie dzięki powrotowi do łask domowych wypieków oraz serów.
To roślina, której nasiona o czarnej, intensywnej barwie służą za przyprawę – najczęściej są one suszone w całości lub mielone. Ze względu na kolor bywa też zwana czarnym kminkiem. Jej aromat jest lekko orzechowy, cierpki, z nutą oregano. Czarnuszka odznacza się korzennym, lekko gorzko-pikantnym smakiem, pośrednim między smakiem maku a pieprzu. Co ciekawe, mieloną czarnuszką można zastąpić pieprz czarny - jest równie pikantna, ale nie podrażnia żołądka.
Czarnuszka jest szczególnie popularna w kuchni europejskiej, indyjskiej, jak i Bliskiego Wschodu. To przyprawa, którą warto dodać na początku gotowania. Można ją też przed użyciem smażyć lub prażyć. Łatwo się ją też kruszy w moździerzu.
Smak czarnuszki świetnie koresponduje z innymi przyprawami, takimi jak: liść laurowy, ziele angielskie, papryka słodka, cebuli suszona i czosnek.
Znana była już w kuchni staropolskiej - do podpłomyków czy kiszonek. Dziś jej zastosowanie kulinarne jest szerokie – pasuje serów, jaj, pieczywa po mięsa i warzywa.
Pomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcejAnyż nasiona znany też pod nazwą biedrzeniec to przyprawa o zapachu podobnym do kopru włoskiego, z wyglądu do kminku całego, jest też nieco podobna z smaku, ale bardziej pikantno – słodkawa.
czytaj więcej