Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPrzywędrował do Europy Środkowej w III w n.e. ze słonecznego rejonu Basenu Śródziemnomorskiego. Od tego czasu stał się uniwersalnym ziołem, które doskonale podkreśla smak pieczonych i duszonych mięs, dodaje też niepowtarzalnego charakteru deserom i aromatyzuje placki.
Ten wiecznie zielony i mocno rozgałęziony krzew został doceniony w kuchni głównie ze względu na swój uniwersalny charakter zastosowania.
Delikatny, orzeźwiający i lekko korzenny posmak rozmarynu doskonale poprawia smak zup jarzynowych, ciemnych sosów, smażonych ziemniaków i pizzy. Idealnie harmonizuje się też ze smażonymi i duszonymi daniami z drobiu, jagnięciny, wieprzowiny. Bez wahania można wykorzystać go do przyrządzenie dań rybnych, jak też przyprawić nim sałatki czy też dressingi. Łagodne sosy śmietankowe, szpinak czy rozmaite marynaty z dodatkiem rozmarynu zyskują niepowtarzalny i wyrazisty charakter. Nie powinniśmy zapominać o nim podczas przygotowania słodkich deserów, ponieważ rozmaryn współgra nie tylko z daniami wytrawnymi, ale też tymi serwowanymi na słodko, szczególnie czekoladą czy truskawkami.
Pamiętaj!
Aby gotowane potrawy w całości przeniknęły zapachem rozmarynu, zawsze dodawaj go na początku.
Smakosze kuchni włoskiej, zawsze w zasięgu ręki powinni mieć rozmaryn. Jest on jednym z klasycznych składników popularnego we Włoszech foccacii, czyli placka o kształcie pizzy. Równie często wykorzystywany jest w kuchni meksykańskiej i hiszpańskiej.
Ciekawostki!
- Pamiętaj, aby rozmarynu nie dawać zbyt dużo do przygotowywanych potraw. Jego intensywny aromat zdominowałby smak całego dania.
- Rozmaryn można łączyć z innymi ziołami, np. tymiankiem. Takie połączenie polecane jest przede wszystkim do przyprawiania serów białych i żółtych.
- Powszechnie stosuje się rozmaryn do aromatyzowania likierów.
- Jeśli wypiekacie w domu chleb, to można wzbogacić jego smak rozmarynem, nadając pieczywu śródziemnomorski charakter.
- Rozmaryn nie tylko ulepsza smak, ale też wspomaga procesy trawienne.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej