Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejW sam raz na jesienną słotę i chłodne, zimowe wieczory! Grzaniec na bazie wina lub piwa, nie tylko doskonale smakuje, ale przede wszystkim niesamowicie rozgrzewa. Jego moc doceniono już w przeszłości, a od tamtej pory grzaniec nieprzerwanie pojawia się w naszych domach w czasie jesienno-zimowych miesięcy. Tajemnica jego smaku i aromatu skryta jest w idealnie skomponowanych przyprawach.
Już w średniowieczu grzaniec został doceniony przez naszych przodków. Wówczas przede wszystkim wykorzystywany był w celach leczniczych, ale nie mogło go również zabraknąć podczas popularnych polowań, kuligów czy też zabaw karnawałowych. Na ziemiach polskich historia tego trunku sięga średniowiecza i najprawdopodobniej związana jest z osobą Marcina z Urzędowa, lekarza i zielnika, który zalecał picie grzańca dla wzmocnienia organizmu. Produkowane w domu piwo przyprawiano suszonymi owocami, przyprawami korzennymi i miodem. Aby napój nie tracił swoich właściwości, przechowywany był w glinianych naczyniach.
Czy wiesz, że…?
Sekretne receptury na aromatyczne i rozgrzewające grzańca były tak cenne, że przekazywano je z pokolenia na pokolenia, a panna młoda otrzymywała je w posagu?
Chociaż podstawowym składnikiem grzańca jest oczywiście czerwone wino, coraz częściej powstają również receptury na bazie połączenia czerwonego i białego wina. To, który składnik uczynimy głównym, zależy tylko i wyłącznie od naszych fantazji kulinarnych i chęci eksperymentowania z egzotycznymi smakami.
Warto dodać!
Z grzańcem idealnie współgrają owoce, takie jak pomarańcza czy cytryny. Można również pokusić się o to, aby dodać miód.
Tajemnica niepowtarzalnego aromatu i smaku grzańca skryta jest w odpowiednio dobranych i skomponowanych przyprawach. Grzane wino i piwo przyrządzone z dodatkiem przyprawy Prymat jest miłym akcentem w ponure i mroźne dni. Doskonale dobrana mieszanka egzotycznych przypraw pozwala uzyskać wyśmienity trunek. Goździki i ziele angielskie nadają grzańcowi charakterystyczny, korzenny zapach i lekko pobudzający smak. Cynamon idealnie współgra z goździkami i sprawia, że napój nabiera intensywnego i słodkawego aromatu. Natomiast imbir i gałka muszkatołowa uwalniają swoją rozgrzewającą moc, przez co napój często wykorzystywany jest do ogrzania organizmu, w czasie zimowych wypadów, np. na narty.
Zapamiętaj!
- Grzańca nie powinno się zagotować! Zbyt wysoka temperatura powoduje utratę cennych właściwości napoju, zarówno tych smakowych jak i leczniczych.
- Największą moc rozgrzewania posiada imbir.
- Aby zaoszczędzić czas, można podgrzać grzaniec w mikrofalówce.
Ciekawostka!
60 funtów - tyle właśnie trzeba zapłacić na najdroższy grzaniec na świecie, który serwowany jest w Londynie. Swój niezwykły aromat i smak trunek zawdzięcza połączeniu wyśmienitych gatunków win i szampanów.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej