Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejNiepowtarzalny aromat i smak flaczków u jednych wywołuje zachwyt, a inni nie potrafią się do nich przekonać. Pomimo tego flaki od wieków wpisują się w tradycyjny kanon potraw kuchni polskiej. Aby w pełni wydobyć i zaakcentować ich charakter, należy odpowiednio je doprawić. Lekko pikantne smakują fenomenalnie.
Według historycznych podań flakami degustowano się już w XIV wieku. Dzisiaj uważamy je za klasyczną potrawę kuchni polskiej, doskonałą na chłodniejsze, jesienno-zimowe dni. Sposób ich przygotowania w znacznej mierze zależy od naszych upodobań i smaków kulinarnych, a do przyrządzenia można wykorzystać flaki wołowe, wieprzowe a nawet cielęce. Charakterystyczny dla tego dania jest dość długi proces gotowania flaków, tak aby finalnie mięso było miękkie.
Czy wiesz, że…
Ulubioną potrawą Władysława Jagiełły były flaki?
Flaczki w różnych wydaniach
Jak większość potraw, tak również receptura przyrządzania flaków przez lata była unowocześniana i zmieniana. W tym momencie można już spotkać ich wegetariańską wersję, ale nie brakuje też odmian, które usatysfakcjonują smakoszy różnego rodzaju mięs czy warzyw. Zupę flaczki można spotkać na kartach dań w wielu europejskich miastach. W zależności od tego, w jakim zakątku świata się znajdziemy, zostaną nam podane w inny sposób. Francuzi szczególnie upodobali sobie flaczki krojone w kwadratowy kształt i doprawione cydrem i kalwadosem, natomiast w Turcji doprawiane są głównie octem, czosnkiem i cytryną.
Warto wiedzieć
Flaki bogate są w wiele wartości odżywczych, np. w wapń, żelazo czy witaminy z grupy B.
Sekret tkwi w… idealnie skomponowanych przyprawach
Flaki w zależności od regionu Polski podawane są w różnych wariantach smakowych. Można spotkać się z flakami z dodatkiem koncentratu pomidorowego lub też bez zasmażki. Bez względu na to, na która opcję się zdecydujemy, kluczem do ich wyśmienitego smaku są przyprawy. Oryginalna receptura Przyprawy do flaków Prymat wzbogaci ich walory smakowe i zapachowe. W skład mieszanki wchodzą różnorodne i starannie dobrane przyprawy, bez których nie udałoby się nam wydobyć niepowtarzalnego charakteru flaków. Jedną z nich jest gałka muszkatołowa, która nadaje potrawie wspaniały, odświeżający, korzenny zapach i intensywny słodkawy smak. Kolejnym składnikiem zawartym w Przyprawie do flaków Prymat jest papryka ostra i słodka. Ich połączenie nie tylko podkreśla aromat dania, ale też nadaje mu apetyczny wygląd. Orientalny charakter nadaje daniu imbir. Nie brakuje w niej również tak lubianego przez Polaków ziela angielskiego, majeranku wykorzystywanego do potraw tłustych czy też pieprzu czarnego.
Tak sporządzona receptura uwzględnia wszystkie potrzebne składniki, aby flaczki miały wyjątkowy i niepowtarzalny aromat, jednocześnie zachowując odpowiednią proporcję przypraw, które nie zdominują smaku samego mięsa.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej