Jak przyprawiać dania z kapusty?

Do jednych z najczęściej wykorzystywanych składników w kuchni polskiej należy kiszona kapusta. To właśnie z niej przygotowujemy wiele tradycyjnych polskich potraw jak bigos czy kapuśniak. Aby te potrawy nabrały niepowtarzalnego aromatu i smaku, warto odpowiednio je przyprawić i w ten sposób nadać im wyrazistego charakteru.

Klasyką kuchni polskiej są dania sporządzane na bazie kapusty kiszonej. Jednym z uwielbianych przez Polaków od pokoleń daniem jest bigos, który obecny jest w naszej kuchni od XV wieku. Najprawdopodobniej jego powstanie zawdzięczamy gospodyniom, które nie chcąc zmarnować poświątecznych smakołyków, zdecydowały się na ich połączenie z przygotowywanymi na zimę kiszonkami. Od tej pory każdy szanujący się szlachcic na kulig zabierał pachnący kociołek z bigosem. Co istotne, danie to nabiera prawdziwego charakteru po wielokrotnym odgrzaniu. Podobno dobry bigos ma minimum trzy dni.

Dla ciekawych!

O wyjątkowym smaku bigosu można przeczytać już w epopei narodowej Adama Mickiewicza pt: „Pan Tadeusz”. Wieszcz opisuje potrawę takimi słowami: W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno. Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną.

Staropolskie obyczaje

Już w historii wyróżniano cztery rodzaje bigosu – myśliwski, węgierski, hultajski i litewski - różniące się pomiędzy sobą dodatkowymi składnikami, które wzbogacały smak potrawy, nadając jej charakterystyczny aromat. Tak więc bigosu myśliwskiego nie wyobrażano sobie bez dodatku dziczyzny, litewskiego zaś bez kwaśnych jabłek, węgierskiego bez ostrej papryki, a hultajski kojarzony był z olbrzymią ilością siekanego mięsa i słoniny. W dzisiejszych książkach kucharskich można znaleźć wiele innych wersji tej potrawy, ale szczególnie znany jest bigos staropolski. Z dodatkiem suszonych grzybów smakuje wybornie i może być podany zarówno jako samodzielny posiłek, jak i przystawka. Nierzadko bigos podawany jest do ziemniaków z wody lub też lekko przypieczonych na tłuszczu. W wersji najprostszej – choćby i z kromką chleba.

Czy wiesz, że…

Na początku bigos przygotowywano bez kapusty. Przywykło się mówić, że wersję z kapustą rozpowszechniły uboższe warstwy społeczne. W starych książkach kucharskich można odnaleźć przepisy, w których głównym składnikiem było mięso wołowe, wieprzowe, a nawet różnego rodzaju ryby.

Wyśmienity smak dań z kapusty

Dania z kapusty kiszonej same w sobie mają bardzo intensywny zapach, który nabiera niepowtarzalnego charakteru dopiero odpowiednio doprawiony specjalną kompozycją ziół i suszonych warzyw. Dla zabieganych idealną alternatywą będzie Przyprawa do bigosu i dań z kapusty Prymat, w skład której wchodzą wszystkie najważniejsze bukiety zapachowe. Pierwszy z nich to czosnek, niezastąpiony jako dodatek do kiszonek, wzbogacający ich smak i zapach. Następny ze składników to wyrazisty w smaku kminek, bez którego trudno wyobrazić sobie większość typowo polskich potraw. Niezwykle intensywny i przyjemny aromat przyprawa zyskuje dzięki zawartości ziela angielskiego, które łączy w sobie bogactwo zapachowe goździka z lekkim posmakiem muszkatu, cynamonu i pieprzu. Zwieńczeniem tak idealnie dobranej i skomponowanej mieszanki jest kolendra, ziele angielskie oraz owoc jałowca, które stanowią dopełnienie potraw z kapusty i wzbogacają ich smak i zapach.

Więcej artykułów

Zarządzaj plikami cookies