Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejIdealnie współgra z większością dań mięsnych, nadaje wyrazistości sosom i zupom, podkreśla charakter warzyw. Jest jedną z tych przypraw, która od wieków zajmuje czołowe miejsce na kuchennych regałach i po którą sięga się, przygotowując praktycznie wszystkie dania. To jemu właśnie każda potrawa zawdzięcza pożądany i wyrazisty smak, a większych ilościach – ostrość.
Niekwestionowany król wśród przypraw już od wielu wieków. Również w kuchni polskiej znalazł się w czołówce najczęściej i najchętniej wykorzystywanych przypraw, bez których nie wyobrażamy sobie tak popularnej pieczeni, twarożku do śniadania czy sałatki jarzynowej. Jego wyrazisty i lekko ostrawy smak wprost doskonale komponuje się z większością dań. Chociaż jego ojczyzną jest południowo-zachodnie wybrzeże Indii, to jednak doceniony został na całym świecie, gdzie z powodzeniem współgra z rozmaitymi lokalnymi przysmakami.
Pieprz czarny to nic innego jak suszone owoce niedojrzałych jagód. Jego produkcja jest niezwykle żmudna i pracochłonna. Po zebraniu drobne ziarna segreguje się, zostawia na kilka dni, a gdy sfermentują – suszy się je na matach w pełnym słońcu. Oznaką jego dojrzałości jest ciemny kolor, a o ostrości decyduje ilość pomarszczonej „skórki”.
Czy wiesz, że…
Swój ostry smak pieprz czarny zawdzięcza piperynie, która zawarta jest głównie w wierzchniej warstwie jego owocu. Ponadto czarny pieprz zawiera: białko, tłuszcz, błonnik, wapń, żelazo i magnez.
Dzisiaj jest to jedna z głównych przypraw, która idealnie komponuje się z większością przyrządzanych potraw, zarówno tych mięsnych, jak też tych na bazie warzyw. Nie wyobrażamy sobie bez jego dodatku rosołu, wszelkich mięs czy farszów. Współgra też ze skarbami morza, nadając im charakterystyczny, pikantny posmak. Z powodzeniem możemy go dodać do przyrządzanych sosów, czy smażonej ryby. Doskonale uwydatnia smak warzyw, dlatego warto pokusić się na posypanie nim wiosennych kanapek z dodatkiem pomidora, ogórka czy sałaty.
Pamiętaj!
- Pieprz nie tylko wzbogaca smak, ale też nadaje wyjątkowy wygląd przygotowywanym potrawom.
- Potrawy o ciemnym kolorze i pikantnym charakterze zawsze dodatkowo podkreśl szczyptą czarnego, mielonego pieprzu,
- Już szczypta tej przyprawy ożywia smak tłustych potraw.
- Pieprz mielony należy dodawać pod koniec gotowania, w ten sposób danie zyska dodatkowo na smaku i wyrazistości, a nie straci na intensywności.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej