Ile wariantów, tyle ostrości

Pieprz niegdyś był ceniony równie wysoko jak złoto. Przez wieki wykorzystywany jako „waluta wymienialna” zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. W średniowieczu pieprz był niekiedy stosowany jako forma zapłaty podatków, dzierżawy lub czynszu, a niekiedy nawet i posagu. Była to tak cenna przyprawą, że Anglicy do aromatyzowania potraw ziołowych zaczęli wykorzystywać substytuty tej przyprawy. Zapotrzebowanie na pieprz było w pewnym momencie tak ogromne, że stało się impulsem do odkrycia morskiej drogi na Wschód przez Vasco da Gamę.

Dziś głównym producentem i dostawcą pieprzu są Indie, Malezja (Sarawak) i Indonezja (Sumatra), a także Brazylia. Botanicznie, pieprz będący rośliną wieloletnią, ma pędy dorastające nawet do 15 m długości. Owoce pieprzu są początkowo zielone, później czerwone aż w końcu czarne, a ziarna spięte są w piękne podłużne kwiatostany.

Ostrość piperyny

Pieprz ma korzenny, „leśny” zapach, nie jest słodki ani pikantny, ale ostry, dlatego też jest on nieoceniony w kuchni polskiej i kuchniach innych narodów. Najostrzejszy jest pieprz czarny, biały jest łagodniejszy, choć jego aromat jest specyficzny. Natomiast pieprz zielony nie jest zbyt ostry, nadaje odświeżający charakter potrawom – jest wprost idealny do sosów. Za efekt ostrości odpowiada piperyna, która jest też składnikiem wspomajacym odchudzanie.

Całych ziaren używa się do bulionów, zup, wywarów czy dań jednogarnkowych. Mielony, tłuczony czy grubo mielony można dodawać do ulubionych potraw.

W kuchni polskiej nie ma chyba przepisu bez tej ostrej przyprawy.

 

Ile wariantów, tyle ostrości

PIEPRZ CZARNY – jest pnączem rosnącym tylko w tropikach. Osiąga 15 metrów długości, Pieprz czarny zbierany jest z niedojrzałych zielonych owoców, które poddawane są procesowi fermentacji, a następnie suszeniu w słońcu, gdzie stają się czarne, twarde i bardziej pomarszczone niż inne postacie pieprzu.

PIEPRZ ZIELONY – są to niedojrzałe owoce pieprzu czarnego liofilizowane albo przechowywane w słonej zalewie lub occie. Nie jest tak piekący jak pieprz czarny i ma wyszukany, wyrazisty, odświeżający smak. Jest najłagodniejszym ze wszystkich rodzajów pieprzu. Stanowi on owoc tej samej rośliny co pieprz czarny, ale zbierany jest we wczesnej fazie dojrzałości, kiedy owoce są najdelikatniejsze.

PIEPRZ BIAŁY – stanowi dojrzałą część owocu pieprzu czarnego, która po namoczeniu w wodzie, ma usuwaną zewnętrzną część owocni. Otrzymane szare pestki są poddawane suszeniu aż do momentu uzyskania żółtawobiałego koloru. Pieprz biały jest mniej palący niż pieprz czarny i ma bardziej subtelny smak.

 

Mieszanki pieprzów

PIEPRZ ZIOŁOWY – pomimo nazwy, która może sugerować, że pieprz ziołowy to botaniczna odmiana pieprzu, warto pamiętać, że nie istnieje taka roślina. To mieszanka ziół i przypraw o ostrym smaku i aromacie, która w kuchni polskiej znana jest od wielu lat. Często dziwi, że powstała za czasów PRL, kiedy na rynku przyprawy, a szczególnie pieprz, nie były tak łatwo dostępne jak dziś. Wówczas ostra mieszanka zastępowała oryginalny pieprz. Dziś, choć pieprz dostępny jest szeroko i w różnych wariantach, to mieszanka pieprz ziołowy cieszy się uznaniem w kuchni polskiej i dla wielu konsumentów jest nadal chętnie wybieraną przyprawą nie ze względu na sentyment, a właśnie ten ziołowy i wyrazisty skład, pomimo że w składzie pieprzu brak.

PIEPRZ CYTRYNOWY, CZOSNKOWY – o tym, że pieprz jest jedną z ulubionych przypraw nikomu nie trzeba przypominać. Dlatego też powstały różnorodne mieszanki przyprawowe na bazie pieprzu. Połączenie pieprzu z czosnkiem jest idealne dla kuchni polskiej. Na przykład w połączeniu z nutą cytrynową powstała idealną przyprawa do ryb.

Od struktury smak zależy

Pieprz ziarnisty, grubo mielony czy drobno mielony mają swoje specyficzne właściwości. Każdy ma swoje zastosowanie, kulinarne przeznaczenie i stosowany jest zależnie do okoliczności. I tak pieprz cały jest idealny do gotowania wywarów, zup, a także sporządzania marynat. Struktura pieprzu grubo mielonego jest niezwykle dekoracyjna. A pieprz mielony, najpopularniejszy, świetny jest do codziennego przyprawiania oraz idealny do ulubionej, domowej pieprzniczki.

Młynek do mielenia pieprzu

Dla miłośników wyrazistych smaków i aromatów młynek do mielenia pieprzu jest doskonałym rozwiązaniem. Pieprz tuż po zmieleniu ma najbardziej wyrazisty smak. Prymat oferuje pieprz w młynku w dwóch wariatach – wyrazisty pieprz czarny ziarnisty oraz niezwykle dekoracyjny – pieprz kolorowy.

Więcej artykułów

Zarządzaj plikami cookies