Nadaje potrawom piękną, głęboką i apetyczną barwę

Papryka jako przyprawa dotarła do Europy dwoma drogami – jako „pieprz turecki” ze Wschodu i jako pieprz „indyjski lub indiański” wraz z Kolumbem z Ameryki. Indianie uważali ten proszek za siedlisko Boga Ognia... Jednak nasiona papryki na europejskim lądzie przez wieki straciły swój ognisty charakter, czyli ostrość. W końcu na drodze botanicznych eksperymentów papryka ewoluowała do postaci tzw. papryki słodkiej.

Kolumb nie krył rozczarowania podczas swojej wyprawy do Indii, ponieważ nie znalazł satysfakcjonujących ilości i rozmaitości przypraw, które były przecież głównym celem. Dziś zapewne mógłby być dumny z odkrycia papryki, która jest popularna na całym świecie i określiła charakter wielu kuchni świata.

Ostra kapsaicyna

Dziś odmiany papryki mają przeróżne rozmiary, kształty i kolory, a także poziom ostrości. Ognisty smak papryka zawdzięcza kapsaicynie i jej różnemu natężeniu, a kolor – karotenoidom. Im wyższa zawartość kapsaicyny, tym papryka jest ostrzejsza. Co ciekawe – im cieplejszy klimat, tym ostrzejsza kuchnia. Wynika to z tzw. „mądrości” życiowej . Ostra papryka doskonale konserwuje, zwalcza i ogranicza rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Znana jest na całym świecie, jednak w różnych regionach świata królują różne gatunki. We Francji jest to np. chili pieprz cayenne, w Ameryce – łacińskie chili. Choć Hiszpanie i Portugalczycy przewieźli ostrą paprykę kilka wieków temu, to Europejczycy do dziś niezbyt chętnie stosują tak ostre smaki. Ostra papryka okazała się po prostu zbyt ostra dla europejskich żołądków. Natomiast mieszkańcy półwyspu arabskiego Afryki, Azjaci, pokochali ten palący smak.

A Polacy? Uwielbiają paprykę słodką, chętnie ją stosują do różnych potraw kuchni polskiej. Sprawdz się też jako element dekoracyjny - nadaje potrawom piękną, głęboką i apetyczna barwę. Papryka ostra lub chili są jedynie akcentem w naszej kuchni, a nie dominantą jak np. w kuchni tajskiej czy meksykańskiej.

Uwaga na kapsaicynę:

  • Należy obchodzić się ostrożnie z ostrymi wersjami przyprawy. Nie dotykać oczu i ust, ponieważ jest silnie drażniąca.
  • Papryki w proszku nie sypiemy na rozgrzany tłuszcz, gotującą się zupę czy sos – skarmelizuje się, spali i będzie gorzka.

Co zrobić jak dodamy za dużo papryki ostrej lub chili?

Kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie ani alkoholu. Jeśli potrawa jest zbyt ostra, jej smak złagodzi mleko, kefir czy też lassi – indyjski napój na bazie jogurtu np. z dodatkiem mango lub banana.

Jak uratować zbyt ostrą potrawę?

Jeśli typ dania na to pozwala – można dodać mleko kokosowe lub śmietanę.

Więcej artykułów

Zarządzaj plikami cookies