Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejDrób często pojawia się na polskich stołach. Serwowany jest w różnych wariantach smakowych – klasycznym, ziołowym, nierzadko też pikantnym. Na specjalne wyróżnienie zasługuje też drób przygotowany zgodnie z zasadami kuchni myśliwskiej. Koneserzy wybornych uczt z pewnością docenią jego smak i niezwykle intensywny aromat.
Chociaż kuchnia myśliwska kojarzy się przede wszystkim z dziczyzną, to jednak warto wiedzieć, iż również drób zyskał uznanie w sarmackich rodach. Kaczka, kurczak, indyk czy perliczki serwowane były w czasie uroczystych uczt, w trakcie których na stołach pojawiały się popisowe dania. Dzisiaj zwyczaje kuchni łowieckiej zostały już nieco zapomniane, ale chętni do jej odtworzenia powinni pokusić się o przyrządzenie sztandarowych potraw z tamtego okresu.
Aby w kuchni rozniósł się niepowtarzalny i wyszukany aromat rodem z sarmackiej tradycji, wystarczą udka z kurczakiem zamarynowane w Przyprawie do drobiu po myśliwsku Prymat. W jej skład wchodzą wszystkie niezbędne przyprawy, suszone warzywa i zioła, po które w kuchni myśliwskiej chętnie sięgano.
Korzenno-aromatyczny charakter owocu jałowca w połączeniu ze słodko-sosnowym zapachem majeranku pozwala podkreślać wszystkie walory smakowe charakterystyczne dla kuchni myśliwskiej. Aby dodatkowo je podkreślić, w skład mieszanki wchodzą starannie skomponowane bukiety aromatów. Nie brakuje w niej pikantnych przypraw – ostrej papryki i pieprzu czarnego, suszonych warzyw – czosnku i cebuli, aromatycznych ziół – kolendry, tymianku, cząbru oraz curry. Tak doprawiony drób zyska wyborny smak, apetyczny złoty kolor i nieziemski zapach, zachęcający do kosztowania każdego następnego kęsa.
Podawaj z…
Przygotowany w ten sposób drób można połączyć z kolorowymi wiosennymi sałatkami, udekorowanymi szczypiorem. Z udkami po myśliwsku idealnie komponują się też złociste i chrupiące pieczone ziemniaczki.
Inną równie smaczną propozycją z kuchni łowieckiej jest pasztet z perliczki z dodatkiem orzechów pistacjowych. Jego delikatna konsystencja i kruchość każdego kawałka spowoduje, iż podany podczas uroczystych kolacji będzie znakomitą i pyszną alternatywą dla pasztetu wieprzowego czy domowej wędliny. Mięso perliczki jest niezwykle chude i co więcej, bogate w wiele składników odżywczych, dlatego warto od czasu do czasu włączyć ją do swojego menu.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej