Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejW zależności od pory roku do obiadu serwowane są sezonowe dodatki. Cieszące się wielką popularnością w chłodniejsze dni – kapusta zasmażana, gotowana marchew z zielonym groszkiem czy czerwona kapusta na wiosnę chętnie zastępowane są zieloną sałatką ze świeżych ogórków – popularnie nazywaną mizerią. Jej orzeźwiający smak i apetyczny intensywny zielony kolor nadają serwowanym pysznościom letni klimat, a talerz z jej dodatkiem prezentuje się wprost niesamowicie.
Chociaż do kuchni polskiej przywędrowała z Francji, mało kto dzisiaj o tym pamięta. Mizeria - bo tak przywykliśmy nazywać sałatkę z pokrojonych w talarki zielonych ogórków w połączeniu ze śmietaną lub jogurtem naturalnym, kojarzy się nam z polskością i obiadami typowymi dla naszego kraju. Tak więc wprost nie wyobrażamy sobie, aby nie wykorzystać pachnących i świeżych ogórków do przygotowania tego smacznego dodatku, który w zależności od regionu może występować w nieco innych – ale równie harmonijnych połączeniach.
W niektórych domach pod nazwą mizeria można spotkać ogórki wymieszane razem z cebulą, w innym dla nadania sałatce jeszcze większej lekkości i orzeźwiającego charakteru – skrapia się pokrojone warzywa sokiem z cytryny lub delikatnie octem. Nie brakuje też jej odmian, gdzie ogórki dla dekoracji i uzyskania jeszcze lepszego smaku – posypywane są pokrojonym koprem, pietruszką lub szczypiorem.
Aby cieszyć się wyjątkowym smakiem mizerii, wystarczy tylko kilka chwil i zaledwie trzy obowiązkowe składniki: 2 ogórki, jogurt naturalny lub śmietana i obowiązkowo Sos sałatkowy do mizerii Prymat. Doprawienie do smaku przygotowanej sałatki sosem sprawi, że całość nabierze przyjemnego i świeżego charakteru za sprawą starannie dobranych i skomponowanych przypraw jak, m.in. kopru i ziół.
Czy wiesz, że…?
- Im cieniej pokrojony ogórek, tym lepsza mizeria.
- Mizerię można przygotować również w wersji na słodko. Wtedy zamiast soli i pieprzu dla smaku doprawmy ją cukrem i słodką śmietaną.
- Na Węgrzech do mizerii dodaje się szczyptę papryki słodkiej oraz czosnek, a całość skrapla octem jabłkowym.
Mizeria doskonale prezentuje się jako dodatek do mięsnych i rybnych obiadów. Klasycznie podawana jest do kotleta schabowego, pieczonego kurczaka czy smażonych ryb. Pasuje także do młodych ziemniaków serwowanych z jajkiem sadzonym.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej