Kuchnia w kolorze papryki

Kuchnia węgierska to przede wszystkim bogactwo potraw bazujących na różnych rodzajach papryki świeżej, marynowanej, pieczonej bądź suszonej. Istotnym dodatkiem jest mięso czy fasola sprawiające, że potrawy stają się treściwe, przez co bardziej sycące. Mimo tego, że czołowymi daniami tej kuchni są gulasz, bogracz, leczo czy typowy węgierski placek – langosz, Węgrzy przygotowują także smaczne sałatki. Znajdziemy tutaj zarówno sałatki lekkie, które bazują na świeżych warzywach, jak i sycące, których składnikami są bardziej konkretne mięsa, ser żółty, ziemniaki czy warzywa strączkowe.

Ciepły smak Węgier w ziołach i przyprawach

Znaki rozpoznawcze kuchni węgierskiej to dymiący kociołek z gulaszem lub papryka. Dodatkowo powszechnie panuje opinia, że kuchnia węgierska, to potrawy, które spotykają się z uznaniem jedynie zwolenników ostrzejszych smaków. Tymczasem nie jest to prawda. Wiele dań zawiera łagodną odmianę papryki. Oczywiście istnieją także pozycje pikantne, do których dodaje się ostrą paprykę czereśniową. Węgrzy wiedzą, jak łączyć smaki, by były intensywne, bardzo charakterystyczne, łatwo kojarzone i nie do podrobienia. Takie są również węgierskie sałatki, do których przygotowania gorąco zachęcamy. Z kompozycji prostych, lecz wysokiej jakości produktów w połączeniu z typowymi dla tego regionu ziołami i przyprawami uzyskamy pyszne sałatki, które być może przypomną nam letnie chwile, które tam spędziliśmy. Urocze krajobrazy, przyjazny klimat, gościnni gospodarze i niezwykłe smaki – Węgry są bliżej niż myślisz. Już kilka świeżych i kolorowych składników, wśród których dominować będzie świeża papryka oraz zielone sałaty z dodatkiem dymki, wystarczy do przygotowania lekkiej przystawki lub dodatku do obiadu. Wystarczy całość zalać niezwykle prostym w przygotowaniu sosem paprykowo-ziołowym, który podkreśli smak wybranych składników. A to wszystko zasługa tego, że w doskonałych proporcjach połączono obecne w węgierskiej kuchni paprykę słodką, majeranek, oregano, bazylię, czosnek, szczypiorek oraz pieprz biały.

Mieszanki ziół i przypraw właściwe dla regionu

Inspirowane najbardziej charakterystycznymi kuchniami Europy sosy sałatkowe to wyjątkowe kompozycje ziół i przypraw charakterystycznych dla danego regionu. Ich niewątpliwą zaletą jest wygoda i prostota użycia. W zależności od tego, na co akurat mamy ochotę, możemy wybrać klasyczną, opartą na oliwie bądź oleju wersję sosu lub jogurtowy dressing. Wystarczy jedynie zmieszać zawartość torebki z oliwą, olejem i wodą lub z jogurtem, po czym uzyskany sos odstawić na 10 minut dla idealnego połączenia się smaków.

Nasyć się sałatką

Chcesz przyrządzić zdrową, a jednocześnie sycącą sałatkę w stylu węgierskim? Połącz ze sobą sałatę lodową, świeżą paprykę czerwoną i żółtą, czerwoną fasolę, podsmażone pieczarki, grillowane mięso wieprzowe pokrojone w paski oraz posiekanego pora. Zalej sosem paprykowo-ziołowym wymieszanym z oliwą i gotowe! Jako głównego składnika w sałatce możesz użyć ryżu lub ziemniaków.

Więcej artykułów

Zarządzaj plikami cookies