Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejKiedyś niedoceniona, dzisiaj wróciła do łask. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wieprzowina w Polsce przeżywa swój kulinarny renesans. Na polskich stołach nie brakuje smacznych pomysłów na jej podanie, począwszy od pieczonego schabu ze śliwką, delikatnej polędwiczki, soczystej karkówki, na kawałkach mięsa z aksamitnym sosem w postaci gulaszu skończywszy. Zdradzamy sekret niepowtarzalnego smaku i aromatu wieprzowiny.
Duszona, grillowana, smażona lub pieczona. Bez względu na to, jaką opcję obróbki termicznej wieprzowiny wybierzemy – zawsze uzyskamy wyborny w smaku kawałek mięsa, delikatnego i kruchego, wprost rozpływającego się w ustach.
Pierwszym krokiem do kulinarnego sukcesu jest odpowiedni wybór mięsa. W zależności od tego jaką potrawę planujemy, należy wybrać odpowiednią część wieprzowiny oraz zwrócić uwagę na to, aby kawałek zakupionego mięsa był świeży.
Natomiast rewelacyjny efekt finalny jest zwieńczeniem doskonałych kuchennych praktyk i szczypty kulinarnej finezji.
Trzy kroki do smacznej i soczystej wieprzowiny
- Zawsze marynuj co najmniej 2-3 godziny przed planowaną obróbką termiczną.
- Zadbaj o to, aby czas pieczenia był dostosowany do wagi mięsa, zgodnie z regułą, że 1 kg należy piec 60 minut, a temperatura nie była wyższa niż 170°C
Nie bez znaczenia pozostaje także wybór odpowiedniej kompozycji ziół, suszonych warzyw i przypraw, którymi oprószone zostanie mięso. Przyprawa do wieprzowiny Prymat została skomponowana w taki sposób, aby wszystkie zawarte w niej składniki dodatkowo podkreśliły i wzmocniły naturalny charakter mięsa. Aromatyczny i harmonijnie dobrany bukiet ziół, w tym orzeźwiający tymianek, gorzkawo-korzenny rozmaryn, ostry majeranek i cząber nadają wieprzowinie doskonały smak i zapach, który dodatkowo wzmacniają starannie wyselekcjonowane suszone warzywa, w tym np. czosnek. Ostrości potrawom nadaje zawarta w mieszance papryka ostra oraz chili.
Wieprzowina współgra z dodatkami
- Do pieczonego schabu nie wahaj się użyć słodkich owoców, np. jabłek czy śliwek;
- Karkówka komponuje się wyśmienicie zarówno z mięsnymi dodatkami, np. zawinięta w plaster boczku, jak również warzywnymi, np. cebulą, czosnkiem;
- Przyrządzając polędwiczki wieprzowe, warto eksperymentować w poszukiwaniu idealnego smaku. Popularne jest ich serwowanie w cieście francuskim, z dodatkiem suszonych pomidorów, daktyli, a również w delikatnym sosie np. grzybowym lub musztardowo-miodowym
- Kolorowy i wyrazisty w smaku gulasz uzyskamy dodając paprykę, pieczarki, cebulę, pomidory.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej