Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejCenimy go za charakterystyczny smak i orzeźwiający zapach, które są nie do pomylenia z niczym innym. Któż z nas nie rozkoszował się domową zupą koperkową czy aromatycznym sosem z dodatkiem tego zioła? Z jego właściwości czerpią kulinaria, lecz nie tylko – ma on zbawienne działanie na nasz organizm, łagodząc stres i napięcia oraz wpływając na lepszą koncentrację w pracy.
Mięsa, ryby, zupy – w każdej z tych kategorii koperek spisze się rewelacyjnie. Jeśli więc mamy ochotę na smaczne, aromatyczne danie – dosypmy jego solidną dawkę. Jego smak jest intensywny i dominujący, dlatego też nie każdy staje się jego zwolennikiem. Warto jednak włączyć go do swojej diety, gdyż jego walory daleko wykraczają poza dostarczanie wrażeń smakowych. Witaminy, żelazo, kwas foliowy, magnez – zawiera to wszystko, co jest dla organizmu bardzo korzystna.
Klasyczny, lecz nie oklepany
Ze względu na to, że jego obecności w potrawie nie da się nie zauważyć, stał się bohaterem i niejako flagowym składnikiem kilku dań. Zagościły na stałe w kuchni, a kojarzy je niemal każdy. Warto nauczyć się je przyrządzać i dobrze doprawiać, gdyż z pewnością zdobędziemy nimi serce niejednego smakosza. Zupa koperkowa to klasyk – jednak można ją przygotować na kilka sposobów, stale odkrywając ją na nowo. Pyszna, aromatyczna, o konsystencji rzadszej lub lekko kremowej – w ulubionej wersji można się nią zachwycać bez końca. Solidny talerz takiego przysmaku rozgrzeje w chłodne dni i wprawi w dobry nastrój. Kolejną klasyczną propozycją z koperkiem w roli głównej jest sos. Można go przygotować, łącząc koperek z bulionem warzywnym, śmietaną, mąką oraz solą i pieprzem. Aby był bardziej dietetyczny, można go przygotować na bazie jogurtu. Pasuje do ryby, kawałka mięsa np. w postaci klopsików, z którymi również tworzy dobrze znane połączenie. Doskonale skomponuje się z pieczarkami, gotowanymi jajkami, kalafiorami, brukselką, a nawet kuskusem. Posypywanie nim ugotowanych lub zapieczonych ziemniaków, dodawanie do sałatek, zup, twarożków – to dobrze znane możliwości, które w kuchni zagwarantują sukces.
Nieprzebrane bogactwo dla zdrowia
Koperek swoją popularność zyskał nie tylko w kuchni. Jego właściwości dla zdrowia są nie do przecenienia. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia apetyt niejadkom. Zawiera także cenne witaminy z grupy B, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, polepszają nastrój i sprawność intelektualną. Dlatego jeśli w pracy jesteś narażony na stres i działasz często pod presją czasu, wybierz dietę bogatą w koperek. Przekształci on w Twoim organizmie glukozę na energię, która zostanie dostarczona wprost do mózgu. Łagodzi nie tylko stres, ale w naturalny sposób zwalcza bóle głowy. Dlatego warto dodać go do twarożku lub zdrowych koktajli. Można go także zaparzać i pić jako napar.
Czy wiesz, że?
Z koperku przygotować można smaczną pastę do pieczywa z ½ łyżeczki suszonego koperku, łyżeczki oliwy z oliwek, które wystarczy zmieszać z siekanymi jajkami.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej