Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejGdy tylko popołudnia i wieczory stają się ciepłe, w ogródkach przy domach, na działkach, a nawet balkonach rozpoczynamy wielkie grillowanie. W powietrzu roznoszą się smakowite zapachy różnych mięs, wśród których dominuje karkówka. Zajadamy się soczystym przysmakiem, który swoje największe atuty wydobywa w połączeniu z idealną kompozycją ziół i przypraw.
Nie sposób jej pomylić z żadnym innym mięsem
Karkówka to wyjątkowo smaczne mięso, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Jej kwintesencją jest współistnienie ze sobą różowych delikatnych kawałków mięsnych oraz cienkich warstw tłuszczu. To właśnie ten tłuszczyk, który wytapia się podczas grillowania, decyduje o tym, że mięso jest tak soczyste i kruche. Aby skosztować takich rarytasów, warto czekać na sezon grillowy.
Mistrzostwo smaku
Podstawą sukcesu jest ładny kawałek mięsa. Warto karkówkę wybierać od strony schabu, gdyż tam właśnie znajdują się najdelikatniejsze kawałki. Zwracajmy także uwagę na kolor przerostów. Im jaśniejszy, tym lepsze mięso – młodsze i delikatniejsze. Sekret pysznej karkówki z grilla tkwi w odpowiednio dobranych przyprawach. Karkówkę można przyprawić samodzielnie lub korzystając z gotowych kompozycji mieszanek. Do karkówki pasuje bardzo wiele przypraw, niemniej jednak dopiero zmieszane w umiejętnie uchwyconych proporcjach stworzą unikatowy smak. Warto zatem sięgnąć po specjalnie opracowane mieszanki, które znacznie uproszczą proces marynowania mięsa. W przyprawie Karkówka klasyczna Prymat odnajdziemy wszystko, co potrzebne do pełnego przyprawienia karkówki: sól, czosnek, słodka papryka, kolendra, rozmaryn, gorczyca biała, odrobina chili, cząber, tymianek oraz liść laurowy. Można również pokusić się o przygotowanie karkówki z grilla w wersji pikantnej. Wystarczy posmarować mięso z dwóch stron warstwą musztardy oraz posypać je obficie mieszanką do karkówki. Następnie w takiej marynacie warto pozostawić mięso przed grillowaniem na około 2 godziny.
Nie tylko w sezonie
Poza sezonem grillowym także można delektować się karkówką. Wystarczy usmażyć mięso na patelni grillowanej lub grillu elektrycznym. Taki obiad spotka się z uznaniem nie tylko męskiego grona.
Dlaczego karkówka z grilla jest taka soczysta?
- Najlepszym procesem obróbki termicznej dla karkówki jest grill. Podczas smażenia wraz z wytapiającym się tłuszczem rozluźniają się włókna, w które wnikają soki mięsne. Rezultatem jest soczysta i miękka porcja przysmaku.
- Aby karkówka dobrze się upiekła na grillu, warto ją wcześniej delikatnie rozbić (jednak tak, by nie była zbyt cienka) oraz ponacinać niezbyt głęboko na obwodzie. Dzięki temu nie skurczy się w trakcie grillowania, a także wytopi się z niej tłuszcz.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej