Zamiast pieprzu
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejNa myśl o gulaszu chciałoby się powiedzieć - w prostocie tkwi siła. Mięso w zależności od gatunku – wołowe, wieprzowe lub jagnięce, duszone z dodatkiem warzyw potrafi zaskoczyć swoim wyjątkowym smakiem i niepowtarzalnym aromatem. Chociaż banalnie proste to za każdym razem potrafi uwieść nasze kubki smakowe swoim genialnym sosem.
Bez względu na to czy przygotowany jest z mięsa wołowego, wieprzowe czy jagnięcego – gulasz jest niekwestionowanym faworytem wśród dań. Jego doskonały smak poznaliśmy dzięki Węgrom, którzy już w IX wieku odkryli jego wybitny charakter. Chociaż historia tej potrawy jest niezwykle banalna, to jednak dzięki węgierskim pasterzom, którzy pracując w polu podsmażali kawałki mięsa z cebulą i słoniną, mamy okazję do dziś rozkoszować się w tym wyjątkowym smaku. Szybko jednak głównym jego składnikiem stała się też papryka, która dotarła do tej części Europy przed X wiekiem. Tak nieprzerwanie od tamtych czasów – Węgrzy mogą poszczycić się tym wybitnym daniem, które zmieniane przez ostatnie wieki cały czas doczekuje się genialnych w smaku modyfikacji.
Dzisiaj gulasz ceniony jest głównie przez to, że jest prosty w przygotowaniu, pożywny, ale co ważne każdy może skomponować go pod swój smak i kulinarny gust. Te kawałki pysznego mięsa w pysznym sosie zachwycają za każdym razem, gdy pojawiają się na kuchennym stole. Jego niepodważalną zaletą jest też to, że bez obaw można sporządzić go nieco więcej i jeszcze kolejnego dnia – delektować się jego, równie wyjątkowym smakiem.
Kulinarne porady
- Zawsze gotuj gulasz powoli. W ten sposób mięsko będzie kruche i delikatne, a co najważniejsze - soczyste.
- Ziemniaki do gulaszu? Oczywiście, ale warto też wybierać do niego makaron, ryż czy kaszę. Ta ostania to najzdrowszy wybór.
- Gulasz podawaj z ogóreczkami konserwowymi lub kiszonymi. Ich słodko-kwaśny smak idealnie współgra z jego pikantnym charakterem.
Warto dodać do gulaszu:
- Pieczarki i grzyby, papryka,
- Starte ogórki kiszone
- Wino,
- Suszone śliwki,
- Żurawinę
Gulasz – dobrze doprawiony!
Tajemnica wyjątkowego smaku gulaszu tkwi przede wszystkim w bukiecie ziół i przypraw, które są jego nieodłącznymi składnikami. Przyprawa do gulaszu Prymat skomponowana jest w ten sposób, aby już kilka jej szczypt nadało potrawie wyjątkowy aromat i doskonały smak. W jej skład wchosdzi obowiązkowa do tego dania papryka ostra i słodka, dzięki której gulasz nabiera pożądany wygląd, jak również suszoną cebulę, czosnek i marchewkę. Nie mogło w niej zabraknąć też majeranku, tymianku czy pieprzu czarnego, który nadaje gulaszowi lekko pikantny smak.
Czarnuszka, czyli Nigella sativa, jest jedną z przypraw, które wracają do łask. Niegdyś kojarzona z kuchnią regionalną, dziś staje się coraz popularniejsza , głównie dzięki powrotowi do łask domowych.
czytaj więcejPomidory suszone z czosnkiem i bazylią to niezwykła kompozycja, która doskonale wpisuje się w kuchnię włoską tak popularną w polskiej kuchni.
czytaj więcejKardamon to jedna z bardziej tajemniczych przypraw. Należy do grupy przypraw korzennych o egzotycznym pochodzeniu. Jest jedną z najdroższych przypraw świata zaraz po szafranie i wanilii.
czytaj więcej