Piękne, błyszczące i czerwone, a także… piekielnie ostre

Piękne, błyszczące i czerwone, a także… piekielnie ostre. Papryczki chili, z których wytwarzana jest przyprawa, są jedną z bardziej pikantnych odmian tego warzywa. Już niewielka szczypta proszku jest zdolna nadać potrawie prawdziwej ognistości.

Ojczyzną papryki chili pieprzu cayenne jest tropikalna Ameryka Południowa. Obecnie dostarcza się je przeważnie z Meksyku, jednakże uprawiane jest także w Nigerii, Ugandzie, Tanzanii, Etiopii, Turcji i Japonii. Całkiem nieźle przyjmuje się także w zwykłych doniczkach, w których chętnie uprawiają je także Polacy, dodając nie tylko do potraw, ale także ozdabiając nią swoje mieszkania i balkony.

Głównie jednak tej „ostrej” kuzynki papryki używa się w kuchni. W tym przypadku wszystko zależy od fantazji kucharza, nie ma bowiem w zasadzie produktów i potraw, które źle łączą się z chili. Jedyną wytyczną powinno być zamiłowanie degustatorów do ostrych smaków. Możemy ją dodawać do wszelkiego rodzaju mięs, np. gulaszów czy pieczeni. Generalną zasadą jest, że chili pieprz cayenne świetnie komponuje się z potrawami wieloskładnikowymi, takimi jak zupy czy specjalności bałkańskie. Ostre dodatki są bardzo pomocne dla organizmu w przyswajaniu ciężkich dań, dlatego pamiętajmy o odrobinie cayenne, przygotowując tłuste pieczenie z kaczki, gęsi czy wieprzowiny. Dania z roślin strączkowych wiele zyskają dzięki dodaniu tej przyprawy. Dlatego gotując fasolę czy soczewicę, także dodajmy szczyptę. Chili pieprz cayenne uwielbiany jest w kuchni azjatyckiej, meksykańskiej czy tajskiej, gdzie dodaje się go nie tylko bezpośrednio do potraw, ale także sporządzając z niego różne sosy. Najpopularniejszy z nich to tabasco. W Tajlandii z chili przyrządza się ogniście czerwoną pastę, zawierającą także ocet oraz olej, cukier, kurkumę i sporo czosnku, które nieco łagodzą jej smak. Pasta nadaje się wyśmienicie do mięsa i ryb. Chili pieprz cayenne jest nieodzownym elementem chili con carne – tradycyjnej amerykańskiej mięsnej potrawy na bazie mielonej wołowiny, czerwonej fasoli oraz cebuli.

Chili stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym dodatkiem do słodkich przysmaków na bazie czekolady, ze względu na to, że ciekawie się z nią komponuje. Nabiera ona zupełnie innego charakteru zarówno w formie stałej, jak i gorącego napoju.

Czy wiesz, że?

Skala, za pomocą której mierzy się ostrość papryki, to Skala Scoville’a. Określa się nią ilość kapsaicyny, czyli substancji odpowiedzialnej za pikantność danej odmiany. Wprowadzona została w roku 1912 przez amerykańskiego chemika, Williama Scoville’a. Piękna intensywna czerwień to wynik zawartości karotenoidów.

Dobra dla zdrowia

Chili pieprz cayenne jest bardzo korzystne dla zdrowia. Właściwie dozowane przywraca witalność i ożywienie oraz powoduje lepsze ukrwienie skóry i błon śluzowych. To także bogactwo witaminy C, krzepiącej i wzmacniającej odporność.

Więcej artykułów

Zarządzaj plikami cookies