Aktualności

Wigilijne zupy

Jakie zupy królują w wigilijny wieczór: barszcz z uszkami czy grzybowa, a może zupa rybna?

Podobno uwielbiamy naszą tradycję - niestety dzisiaj mało kto potrafi podać prawdziwie, tradycyjne potrawy wigilijne. A trzeba przyznać, że jest to niezwykle bogaty jadłospis obejmujący swoim zasięgiem Polskę wzdłuż i wszerz. Istnieje podobno przysłowie: „Powiedz mi, jaką jadasz w swoim domu zupę wigilijną a powiem Ci skąd jesteś”.

W wielu regionach Polski zupełnie zapomniano o istnieniu zupy migdałowej, będącej ozdobą bogatych, kresowych stołów. To zupa z interesującym, słodkim aromatem, podawana z cynamonem. Dzisiaj wypierana jest niemal całkowicie przez popularny barszcz z uszkami. Podobnie zresztą stało się z zupą rybną, która króluje głównie na Pomorzu i niegdyś serwowana była również w zamożnych domostwach. Aby uzyskać najlepszy smak, gotowano ją na warzywnym wywarze, z dodatkiem  różnych gatunków ryb. Dla osiągnięcia wyrazistości koloru i smaku dodawano do niej także paprykę i przecier pomidorowy.

Do najoryginalniejszych z pewnością zup należy dołączyć także śląski przysmak – siemieniotkę lub inaczej konopiankę. Receptura tej niezwykłej zupy – unikalna dla każdego domu - jest pilnie strzeżona przez śląskie gospodynie znane ze swych kulinarnych zdolności. Siemieniotkę serwowano z kaszą tatarczaną (na Śląsku zwaną pogańską). Talerz zupy utkany był nasionami prosa, tatarki i konopi. Kompozycja ta, jak ogólnie wierzono posiadała magiczne właściwości i miała dobrze wróżyć współbiesiadnikom.

Wśród wszystkich zup wigilijnych (oprócz nieśmiertelnego barszczu czerwonego z uszkami) wybornym smakiem odznacza się również grzybowa. Zwykło się ją robić ‘czystą’ i podawać z łazankami. Poniżej wariacja na temat grzybowej pod postacią Kremu borowikowego z łazankami.

krem_borowikowy_z_lazankami3

 

Zupa krem z borowików aromatyzowana oliwą truflową

podana z łazankami

 

Składniki dla 4 osób:

2 łyżki oliwy truflowej

200 g pokrojonych w plastry ugotowanych borowików

½ cebuli pokrojonej w kostkę

2 rozgniecione ząbki czosnku

50 ml winiaku klubowego

800 ml bulionu warzywnego

100 ml śmietany 36%

Sól ziołowa, Pieprz ziołowy, Tymianek Prymat do smaku

160 g ugotowanych łazanek

Sposób przygotowania:

Na rozgrzanej oliwie podsmażyć pokrojone grzyby wraz z cebulą i czosnkiem. Pod koniec smażenia podlać winiakiem, a gdy alkohol odparuje dodać do gotującego się rosołu (kilka grzybów pozostawić do dekoracji). Zupę doprawić do smaku solą, pieprzem i tymiankiem.

Gdy grzyby będą miękkie całą zupę dokładnie zmiksować, zabielić śmietaną i ponownie zagotować. Podawać z łazankami i podsmażonymi wcześniej plastrami grzybów.

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies