Aktualności

Święta z wypiekami – na twarzy i nie tylko! Sekrety sernika, piernika i makowca

Jedni czekają na uszka z grzybami, inni oblizują się na myśl o karpiu w galarecie, ale chyba najwięcej osób z utęsknieniem wyczekuje bożonarodzeniowych ciast! W tym magicznym czasie kalorie liczą się przecież inaczej, a świąteczny sernik, makowiec czy piernik staropolski to elementy tradycji, z których nie sposób zrezygnować. Sprawdźmy, jak przygotować najpopularniejsze ciasta na Boże Narodzenie!

Sernik na Boże Narodzenie – tradycyjny czy bardziej wyszukany?

Czy można wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez sernika? Pewnie tak, tylko po co? To jedno z tych ciast świątecznych, które na stałe wpisało się do menu w każdym polskim domu i którym chętnie zajadają się tak dzieci, jak i dorośli. Sięgnijmy zatem po przepis na sernik tradycyjny i lećmy do kuchni albo… wybierzmy zupełnie inną, zaskakującą wersję sernika świątecznego i zaserwujmy ją naszym bliskim.

W przepisie na sernik tradycyjny znajdziemy klasyczne składniki – tłusty twaróg najwyższej jakości, dużo jaj, cukier, masło, odrobina mąki ziemniaczanej i obowiązkowo cukier z prawdziwą wanilią dodający masie delikatnego aromatu, choć świetnie wkomponuje się tu również cukier ze skórką z cytryny. Jedni zrobią go na spodzie z ciasta kruchego, inni wzbogacą go rodzynkami, a jeszcze inni pozostawią sauté – każdy sposób na delektowanie się delikatną, puszystą masą serową jest dobry.

Jednak obecnie świąteczny sernik ma wiele znaczeń – coraz chętniej eksperymentujemy i wzbogacamy przepis, dodając do niego ser mascarpone, serki homogenizowane, czy też ricottę. Popularnością cieszą się też nie tak klasyczne, ale równie pyszne przepisy na sernik na Boże Narodzenie z rosą, czekoladowy, pomarańczowy lub z brzoskwiniami. To od nas zależy, czy postawimy na klasykę, czy zechcemy poznawać nowe smaki.

Makowiec – ciasto na Boże Narodzenie pełne symboliki

Spośród makowców największą popularnością cieszy się klasyczny makowiec królewski oraz strucla. Kwintesencją każdego przepisu jest jednak masa makowa, która, choć wymaga nieco czasu i wysiłku podczas ucierania, jest warta każdej poświęconej jej minuty. Jaki jest sekret makowca?

Przede wszystkim mak należy gotować w małej ilości wody, tak by w ciągu kilkunastu minut całkowicie się wygotowała. Rodzynki powinno się natomiast jedynie moczyć w gorącej wodzie, a orzechy i migdały wystarczy pokruszyć. Bardzo ważne jest dwukrotne przemielenie maku wymieszanego z cukrem i cukrem z prawdziwą wanilią w maszynce – do takiej masy można już dodawać jaja i masło, a potem łączyć ją z pozostałymi bakaliami.

Pomysłów na wykorzystanie masy makowej może być całe mnóstwo – sprawdza się w tradycyjnych ciastach na Boże Narodzenie, ale może nas uratować także wtedy, gdy potrzebujemy szybko zrobić efektowny deser – popularne stają się drożdżowe gwiazdy makowe oraz choinki makowe z ciasta francuskiego, które nie tylko wybornie smakują, ale i pięknie zdobią wigilijny stół!

Król bożonarodzeniowych deserów – piernik staropolski

Ciastem bożonarodzeniowym, któremu nie sposób odmówić wyjątkowości, jest piernik staropolski. Przygotowywany z niesamowitą pieczołowitością, wymagający czasu i poświęcenia z pewnością podbije serca wszystkich domowników. Musimy jednak pamiętać, że za przygotowanie go powinniśmy się wziąć już miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Piernik staropolski swój doskonały smak zawdzięcza bowiem dojrzewaniu i przenikaniu się niezwykłą mieszanką przypraw.

Samo ciasto powinno się opierać na dużej ilości miodu i orzechów oraz na przyprawie do piernika, dzięki której nabierze głębokiego, korzennego smaku. Po wyrobieniu masy, należy ją przechowywać ok. 20 dni w chłodnym miejscu, a dopiero po tym czasie upiec. Do przełożenia niezbędne będą powidła śliwkowe, choć wielu z nas doceni także dodatkową warstwę z marcepanem. Niemal gotowy piernik staropolski zawijamy w folię aluminiową, aby „dojrzał” w chłodnym miejscu przez kolejne 7-10 dni. Po tym czasie można ozdobić go czekoladą lub lukrem i serwować.

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies