Aktualności

Sosy sałatkowe – szybki i prosty sposób na sałatkę

Czy sos do sałatki ma znaczenie?

Każdy szef kuchni i pasjonat kulinariów odpowie na to pytanie twierdząco. Sos do sałatki ma kluczowe znaczenie, bo wpływa na smak i konsystencję sałatki. Sos wzbogaca także smak sałatki – może być łagodnym lub intensywniejszym akcentem dania. Ponadto sos dodaje wilgoci i wpływa na konsystencję. Sos sałatkowy pomaga zbalansować smaki innych składników, zwłaszcza jeśli danie łączy w sobie dwa skrajne smaki – na przykład słony i słodki.

Sos dobieramy do składników i do własnych upodobań. Delikatne składniki – sałaty, lekkie warzywa (marchewka, rukola, ogórek)  wymagają delikatniejszych sosów, takich jak sos vinegrette lub sos miodowo-musztardowy. Sałatki z mięsem lub warzywami korzeniowymi (buraki, seler czy ziemniaki) lepiej smakują z intensywnymi sosami, np. sosem cezar lub sosem blue cheese.

Pamiętajcie, że znaczenie ma także ilość sosu użytego do sałatki. Zbyt mała ilość sosu może spowodować, że sałatka będzie sucha i mało smaczna, podczas gdy zbyt duża ilość sosu może przytłoczyć smak sałatki i zmienić jej konsystencje w nieapetyczne danie.

Jak zrobić sos sałatkowy?

Najpierw należy wybrać bazę sosu – może być to oliwa, jogurt, ocet balsamiczny lub majonez. Oliwę i oleje można łączyć z sokiem cytryny i ziołami. Jogurt naturalny można wzbogacić przyprawami takimi jak czosnek, papryka czy kurkuma. Sos balsamiczny świetnie łączy się z miodem i musztardą, zaś do majonezu można dodać zioła lub musztardę.

Jest sposób na zrobienie szybkiego i zdrowego sosu sałatkowego, mając do dyspozycji jedynie wodę, jogurt lub oliwę. Sosy sałatkowe Prymat to wygodne i szybkie rozwiązanie  - wybierasz smak, który lubisz i gotowe! Jeśli szukasz sosu do lekkiej sałatki sięgnij po vinaigrette z błonnikiem i czarnuszką. Jeśli przyrządzasz sałatkę z kurczakiem i lubisz bardziej zdecydowane smaki, polecamy sos czosnkowy cezar.

Ulubione sałatki Polaków

Jest kilka sałatek, które od wielu lat, niezmiennie cieszą się popularnością i są najczęściej przyrządzane  przez Polaków. Należy do nich sałatka grecka, sałatka gyros oraz mizeria.

W składzie sałatki greckiej znajdziemy kilka łatwo dostępnych składników takich jak pomidor, ogórek, cebula czerwona, papryka, czarne oliwki, ser feta. Zazwyczaj są one pokrojone na mniejsze kawałki i zmieszane ze sobą. Na sos w sałatce greckiej składają się oliwa, sól i pieprz czarny. Prosta sałatka stanowi świetne uzupełnienie wielu dań kuchni śródziemnomorskiej.

Sałatka gyros to nic innego, jak kawałki kurczaka zamarynowane w przyprawie gyros, a także kapusta pekińska, kukurydza, ogórek świeży i papryka. Często towarzyszy im sos jogurtowo-majonezowy z nutą czosnku.

Mizeria, czyli sałatka ze świeżych, pokrojonych w plastry ogórków to klasyk polskiej kuchni. Najczęściej podawana jest w sezonie ogórkowym, czyli przez całe lato. Koperkowy sos do mizerii robi się na bazie śmietany lub jogurtu. Są zwolennicy dodawania odrobiny octu i cukru, ale znana jest też wersja z nutą czosnkową, ze zdecydowanie słonym smakiem. Mizeria najlepiej smakuje tuż po przyrządzeniu, kiedy ogórki jeszcze są chrupkie i nie oddały soku. To świetna lekka sałatka do młodych ziemniaczków czy kotleta mielonego.

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies