Aktualności

Najlepsze sałatki do słoików, które zrobisz w domu

Czas na sałatkę do słoika! Ale nie jarzynową przygotowaną przez mamę i zabraną na wynos, tylko zrobioną samodzielnie, pyszną sałatkę na zimę! Główną rolę w każdym przepisie odgrywa octowa zalewa konserwująca świeże warzywa i pozwalająca im zachować wartości odżywcze. Gotowi na witaminową bombę w środku zimy?

Orientalne pikle czy tradycyjny korniszon? Ogórki konserwowe w natarciu!

Sezon na ogórki w pełni. Przydomowe warzywniki zielenią się od podłużnych warzyw, a straganowe stoiska oferują różne odmiany – do jedzenia na świeżo, kwaszenia i marynowania. W tym przypadku interesują nas te ostatnie, które zapakujemy do słoików, by przypominały nam słoneczne dni.

Ogórki konserwowe i korniszony (czyli też ogórki konserwowe, tylko że mniejsze) robi się z dodatkiem wielu warzyw i przypraw – koper, chrzan, gorczyca biała, pieprz czarny, ziele angielskie, czosnek i marchew są niezbędne, by nadać przetworom charakterystyczny smak. To właśnie te składniki należy umieścić w słoikach w pierwszej kolejności, ale o wiele łatwiej jest dodać 2 łyżki mieszanki do marynowania ogórków Prymat do każdego z litrowych pojemników. Teraz można ułożyć w nich umyte ogórki – pionowo i dość ciasno. Następnie całość należy uzupełnić zalewą z wody (1,5 l), octu 10% (250 ml), cukru (3 łyżki) i soli (1 łyżka). Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy przez ok. 3-5 minut i… wcinamy! Ogórki konserwowe są od razu gotowe do spożycia!

Świeże ogórki przed marynowaniem można obrać i pokroić na słupki lub plasterki, a także dodawać do nich przyprawy, np. curry lub chilli i w ten sposób zyskać kilka różnych sałatek na zimę.

Kolorowa sałatka z cukinii do słoików na szare dni

Latem cukinia jest tak tania, że kupujemy ją kompulsywnie, kończąc z kilkoma kilogramami w siatkach w kuchni. Przejeść taką ilość nie sposób, więc warto z niej zrobić sałatkę z cukinii do słoików. Warzywa należy umyć i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, zasolić i odstawić, by puściła soki – te później musimy odlać. Aby cukinia nie czuła się samotna, do sałatki na zimę można dodać startą marchew, paprykę (najlepiej żółtą i czerwoną) pokrojoną w paseczki i cebulę. Sałatka z cukinii do słoików w octowej zalewie urozmaici każde danie feerią kolorów na talerzu!

Papryka do słoików – oszczędnie i smacznie

Ceny papryki poza sezonem potrafią zwalić z nóg. Wtedy warto sobie przypomnieć o słoiczkach wypełnionych idealnie czerwoną, lekko octową papryką w kawałkach. Pasuje do kanapek czy do sałatki i wybornie smakuje solo. Aby wzbogacić smak papryki, do słoików warto dodać cebulę, czosnek, marchewkę, papryczkę chilli dla podkręcenia ostrości, ziele angielskie, gorczycę, pieprz i liście laurowe. Wszystko zamarynuje zalewa octowa, dzięki której nasze oszczędności nie zostaną roztrwonione na świeżą paprykę.

Przegląd lata w słoiku – sałatka wielowarzywna

Ostatnim punktem jest sałatka na zimę z tego, co zostało nam w lodówce, czyli sałatka wielowarzywna. Kapusta, papryka, marchewka, ogórek, fasolka szparagowa, a nawet kalafior – trafić do niej mogą różne składniki, a komponując mieszankę do słoika, powinniśmy kierować się głównie przekonaniami żywieniowymi naszych kubów smakowych.

Zalewa octowa pozwala cieszyć się smakiem letnich warzyw przez cały rok – doceńmy to i przygotujmy sałatki do słoików, pod którymi ugną się półki w spiżarni!

Więcej aktualności

Manage cookies