Aktualności

Z myślą o karnawale

Rozpoczął się czas przygotowań do karnawału - okresu wypełnionego zimowymi zabawami, licznymi balami oraz towarzyszącymi im wspaniałymi, suto zastawionymi stołami.

Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa (carne mięso + valere obowiązywać, być ważnym, królować) lub "carne" - mięso + "vale" - żegnaj), przed rozpoczynającym się Wielkim Postem.

Karnawał to czas zimowych zabaw trwający od Trzech Króli do Środy Popielcowej. To okres imprez trwających do białego rana, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, ekskluzywnych balów i szalonych prywatek. Oczywiście obowiązkowo przy smacznych i dodających energii daniach. Bywa, że to my jesteśmy organizatorami imprezy karnawałowej i wówczas okazuje się, że  największym problemem jest to, czym nakarmić gości. Niezależnie od rodzaju imprezy, musimy zadbać, aby gościom nie zabrakło energii przez całą noc. Warto pamiętać, że dania powinny też być łatwe i szybkie w przygotowaniu, abyśmy całej imprezy nie musieli spędzić w kuchni. Jedzenie jest podczas spotkań z przyjaciółmi bardzo ważnym elementem, pozwala na chwilę wytchnienia, rozmowy i odzyskania sił podczas zabawy. Aby nie zachęcać gości do spędzania czasu przy stole, warto przygotować bufet z przekąskami. Wówczas ustawiamy na nim wędliny, sery, sałatki, koszyk z pieczywem,  sosy i ewentualnie desery oraz oczywiście zastawę stołową. Ta forma jest najwygodniejsza dla gospodarza, bo goście sami częstują się przygotowanymi wcześniej potrawami, a gospodarz musi jedynie zadbać o porządek i uzupełnianie kończących się potraw. Podczas imprezy powinno się podać przynajmniej jedno danie na ciepło, no i oczywiście nie można zapomnieć o napojach. Ustalając listę kulinarnych specjałów na imprezowy stół warto wykorzystać odwieczną wiedzę na temat  właściwości zdrowotnych ziół i przypraw stosowanych w kuchni, które nadadzą naszym potrawom niezapomniany smak i zapach.

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies