Aktualności

Nadchodzą Święta!

Boże Narodzenie to wyjątkowo uroczysty czas, który spędzamy w gronie najbliższych. Bez wątpienia najistotniejszym elementem Świąt jest wigilijna wieczerza związana nie tylko z wręczaniem prezentów, ale też kosztowaniem pysznych, tradycyjnych potraw. Przygotowania do Wigilii warto zacząć znacznie wcześniej, aby ostatnie dni przed Świętami nie okazały się dla nas nerwową gonitwą.

W ten niezwykły wieczór na polskich stołach królują potrawy, których sposób przygotowania przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie. Mimo że tradycyjne dania różnią się od siebie w zależności od zamieszkiwanego przez nas regionu Polski, to niewątpliwie na każdym stole znajdzie się karp. Według zwyczaju na kolację wigilijną powinniśmy podać dwanaście potraw, co jest nie lada wyzwaniem dla osób, które zaprosiły gości i zdecydowały się same przygotować wieczerzę. A przecież Wigilia to dopiero przedsmak rozpoczynających się Świąt.

Wiele produktów, takich jak bakalie, mąki czy orzechy, warto kupić wcześniej, aby uniknąć niekończących się kolejek w sklepach. Również wcześniej można zaopatrzyć się w karpia lub inne ryby, aby połączyć je z galaretą lub nafaszerować smakołykami. Warto też pamiętać o śledziach, ponieważ wymagają one nie tylko marynowania, ale też porządnego wymoczenia w wodzie. Dzień przed Wigilią koniecznie zamarynujmy ryby, które następnego dnia będziemy smażyć dopiero przed uroczystą kolacją. Z odpowiednim wyprzedzeniem należy też namoczyć mak, suszone grzyby i owoce, groch oraz fasolę.

Od dwóch do trzech dni przed Wigilią możemy upiec ciasta. Babka czy piernik nie stracą swojej świeżości, a ponadto ciasto korzenne można wykorzystać do przygotowania sosu piernikowego. Z większym wyprzedzeniem możemy przygotować też marynaty i konfitury, z których nie tylko będziemy korzystać podczas Świąt, ale ładnie zapakowane mogą stanowić miły i praktyczny upominek dla bliskich.

Kilka dni przed Świętami warto ugotować barszcz czerwony z jabłkami i majerankiem. Podobnie powinniśmy postąpić z kapustą z grzybami, która po kilku dniach będzie zdecydowanie smaczniejsza. Przyda się także jako nadzienie do pierogów i wigilijnych uszek, które należy przygotować wcześniej, bo w Wigilię zapewne nie będzie na to czasu.

Pamiętajmy o zamarynowaniu gęsi, kaczki, szynki, indyka i innych mięs, którymi będziemy zajadać się w pierwszy i drugi dzień Świąt. Wówczas jedynym naszym obowiązkiem z samego rana będzie wstawienie mięs do piekarnika, a przez resztę świątecznych dni będziemy mogli zajadać się przygotowanymi pysznościami.

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies