Aktualności

Kulinarne przygotowania do Świąt – od czego zacząć?

Połowa listopada to czas, w którym nasze myśli zaczynają krążyć wokół Świąt Bożego Narodzenia. W końcu z niecierpliwością czekamy na wyjątkowe potrawy, spotkania z najbliższymi i wymarzone prezenty. Zanim jednak na spokojnie uda się zasiąść przy stole uginającym się od świątecznych dań, czeka nas kilka tygodni solidnych przygotowań. A więc od czego zacząć?

W tym artykule podpowiadamy, jak zorganizować przedświąteczne zakupy i jak zaplanować przygotowanie potraw, tak aby nie biegać do sklepu po brakujące produkty i nie stać w kuchni do ostatniej chwili. Wcześniejsze zaplanowanie zakupów pozwoli nam zaoszczędzić więcej czasu oraz zapobiec niepotrzebnym stresom.

1. Sporządź listę potraw, które zamierzasz przygotować

Zapisz wszystkie dania, które znajdą się na wigilijnym stole i które jadacie w domu podczas dni świątecznych. Zapytaj domowników, co chcieliby zjeść albo spróbować w czasie świąt. Wszystkie dania wypisz na kartce. Sięgnij po potrzebne przepisy i zgromadź je w jednym miejscu.

2. Sprawdź zapasy w kuchni

Kiedy masz już listę potraw, wypisz składniki, które są niezbędne do ich przyrządzenia. Na pewno lista będzie długa, jednak zanim pójdziesz na zakupy zajrzyj do kuchennych szafek – być może są produkty, które masz i nie musisz ich kupować.

Teraz przygotuj listę potrzebnych produktów. Podziel ją według czasu przechowywania produktów, czyli:

  • produkty, z długim okresem przydatności – te produkty możesz kupić na kilka tygodni przed świętami

(mąkę, cukier, kakao, mak, orzechy, bakalie, kasze, grzyby suszone, przyprawy: przyprawa do piernika, przyprawa do bigosu, przyprawa do ryb, majeranek, pieprz czarny, liść laurowy, goździki, cynamon, ziele angielskie, przyprawa do grzanego wina i piwa z nutą korzenną, żelatynę, sól).

  • produkty do przechowywania do 7 dni i po tym czasie je spożyć lub przetworzyć;

(warzywa, jabłka, kapusta kiszona, susz na kompot, nabiał, musztardę, majonez)

  • produkty świeże – które maksymalnie możesz przechowywać 2-3 dni.

(mięsa, wędliny, nabiał, śledzie)

3. Przygotuj półprodukty i dania

Pamiętaj, że część półproduktów i potraw możesz przyrządzić wcześniej przechować lub zamrozić. Poniżej znajdziesz grafik, co i kiedy przyrządzić:

  • ok. 1 grudnia (3 tygodnie przed Wigilią) możesz zrobić: pierniczki, pierogi, uszka, bigos.

Uszka, pierogi, bigos – możesz zamrozić. Pierogi można zamrozić surowe lub ugotowane. Trzeba jednak pamiętać, żeby układać je osobno, tak, żeby się nie stykały. Pierniczki trzeba przechowywać w szczelnym, zamknięty pudełku. Pierniczki można zrobić wcześniej, ale udekorować na 2-3 dni przed zjadaniem.

  • 2 tygodnie przed Wigilią: zakwas

Gotowy, zlany do szklanych pojemników, zakwas trzeba przechowywać w lodówce.

  • 4 dni przed Wigilią: kapusta wigilijna bez zasmażki, śledzie;
  • 2-3 dni przed Wigilią: makowiec, keks;
  • 2 dni przed Wigilią: barszcz czerwony bez zakwasu, zupa grzybowa, kluski z makiem;
  • 1 dzień przed Wigilią: kompot z suszu, sałatka jarzynowa, kutia lub kluski z makiem, ryba w galarecie, upieczenie świątecznych mięs.
  • Wigilia – przygotowanie ryb.

Mamy nadzieję, że ten świąteczny rozkład jazdy pomoże Wam zaplanować i przygotować nadchodzące święta Bożego Narodzenia bez niepotrzebnego pośpiechu i stresu.

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies