Aktualności

Jak przygotować mięso na grilla?

Brudny ruszt, bo nie chciało się umyć po ostatnim smażeniu i zbyt duży płomień, bo nie chce się czekać na jedzenie – to podstawowe błędy, które popełniamy podczas grillowania. Dziś jednak nie będzie o sprawach oczywistych – radzimy, co zrobić, żeby mięso na grilla było soczyste, aromatyczne i chrupkie, czyli jak go nie zepsuć.

Mięso na grilla – czy każde się nadaje?

Z upodobaniami się nie dyskutuje, każdy ma inne. Wśród miłośników grilla znajdą się amatorzy tradycyjnej wieprzowej kiełbasy, którym do szczęścia brakuje jedynie solidnej dawki sosu. Miłośnicy drobiu mają w czym wybierać – delikatne piersi, opieczone skrzydełek z kurczaka czy warzywno-mięsne szaszłyki to zestaw niemal standardowy. Ryby i owoce morza jeszcze czekają na swój renesans, pozostając w kuluarach polskich smaków. Na podium – karkówka, schab albo żeberka, czyli waga ciężka, choć do krwistej wołowiny ciągle im daleko. Każdy rodzaj mięsa nadaje się na grilla, jednak trzeba wiedzieć, jak go przyrządzić. Nie ma jednej zasady w grillowym uniwersum.

Smaczny kurczak z grilla to podstawa

Skrzydełka, udka oraz piersi – te kawałki kurczaka grillujemy najczęściej. Wśród mięs na grilla ta pozycja wydaje się „bezpieczna” – trudno ją zepsuć. Jednak to nie oznacza, że to niemożliwe. Czego zatem nie robić?

Mięso powinno być zawsze rozmrożone, niech nas nie zwiodą cienkie filety, które same rozmrożą się na ruszcie. Wtedy mięso z zewnątrz będzie przypalone, a wewnątrz chłodne. Nikt nie lubi takiego kontrastu. Druga kluczowa kwestia to marnowanie mięsa. Jaką zalewę do mięsa drobiowego wybrać? Ostrą – złożoną z mielonej papryki wędzonej, miodu, oliwy z oliwek, sosu sojowego, ketchupu oraz ostrej musztardy – albo łagodną. Wystarczy połączyć przyprawę do kurczaka z oliwą z oliwek i natrzeć nią mięso. Zioła i przyprawy korzenne podkręcą smak udek czy drobiu na szaszłyki. Ile czasu marynować mięso? Zasada jest prosta: im dłużej drób posiedzi w zalewie, tym lepiej nasiąknie smakiem ziół i przypraw.

Karkówka z grilla w pełnej krasie

Dobrze zrobiona karkówka z grilla to główny punkt wieczoru. Kruche mięso idealnie rozdziela się na mniejsze włókna, poddając się sile sztućców. Co jest jego sekretem? Odpowiednia zalewa do mięsa – nadaje mu wyrazisty smak i aromat. Przed pieczeniem karkówki trzeba pamiętać o pokrojeniu mięsa w niezbyt grube plastry, tak aby podczas smażenia równomiernie się wypiekło. Zalewa wniknie wewnątrz, jeśli wcześniej ponakłuwamy wieprzowinę widelcem. Z jakich składników skomponować marynatę do karkówki? Oliwa, papryczka chili, granulowany czosnek, tymianek, pieprz i sól stworzą ziołową recepturę, którą warto podkręcić smakiem jasnego piwa. Zamarynowane kawałki powinny odpocząć w lodówce przynajmniej przez 12 godzin. Dobra rada! Aromatyczne plastry zyskają kruchość jeśli wstępnie obsmażymy mięso na patelni. Dzięki zamkniętym porom soki pozostaną wewnątrz, czyniąc karkówkę soczystą.

Wołowina na grillu – jak zrobić to dobrze?

Polędwica wołowa na grillu to prawdziwy rarytas. Czerwone mięso potrzebuje specjalnej oprawy – w towarzystwie wytrawnego wina i ziół będzie czuło się idealnie. Wystarczy połączyć rozmaryn, tymianek, drobno pokrojony świeży czosnek i oliwę z czerwonym winem. Wołowina w takiej kąpieli nabierze smaku – trzeba tylko dać jej odpocząć w lodówce. Wielu mięsożerców pyta: ile czasu grillować mięso? Nie ma idealnej wartości – wszystko zależy od grubości plastrów i stopnia wysmażenia, który chcemy uzyskać. Cieńsze kawałki najlepiej smażyć ok. 8-10 minut, zmniejszając czas w przypadku krwistych steków.

Idealnie przyrządzony drób, wieprzowina czy wołowina z grilla potrzebują odpowiedniego kompana – sosy na grilla polecają się do mięsnych kawałków!

 

Więcej aktualności

Zarządzaj plikami cookies