Połączenie musztardy z chrzanem

To propozycja dla wszystkich, którzy kochają chrzan i musztardę i często je ze sobą łączą lub nie mogą zdecydować się na wybór jednego z nich. Słodko-gorzka moc i cierpki posmak ziarenek gorczycy oraz ostry charakter tartego korzenia chrzanu to idealne połączenie, które tworzy unikatowy, zupełnie nowy sos.

Gotowane bądź grillowanie białe kiełbasy, wędliny, a także mięsa duszone oraz pieczenie, to potrawy, do których musztarda chrzanowa jest szczególnie polecana. W zestawieniu z nimi zyskała już serce niejednego smakosza. Wyprodukowana z najlepszej jakości gorczycy białej, najłagodniejszej z odmian tej rośliny, znanej już w czasach prehistorycznych (m. in. odnaleziono ją w naczyniach sumeryjskich). Wzmianki o niej znajdują się już w przypowieściach biblijnych, natomiast pierwszy przepis na musztardę pochodzi z I w. n.e. O tym, jak bardzo ceniono gorczycę i uważano za wykwintny dodatek, świadczy to, że Rzymianie dodawali jej do każdej wyszukanej potrawy. Gorczyca ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Podobnie jest w przypadku tak popularnego w polskiej kuchni chrzanu. Zatem takie połączenie ma nie tylko wysokie walory smakowe, ale też działa jak prawdziwa bomba niszcząca wirusy i wzmacniająca odporność. Zarówno chrzan, jak i gorczyca poprawiają także przemianę materii, dlatego też poleca się dodawanie ich do wszelkiego rodzaju dań mięsnych. Dodatek musztardy z pewnością pomoże strawić posiłek, ale uwaga, pobudzi także nasz apetyt. Nie bez powodu nazywana jest „złotym kluczem otwierającym apetyt”. To jednak nie wszystkie jej zalety. Zawiera niewiele kalorii, jest zatem sprzymierzeńcem wszystkich dbających o linię. Musztardy chrzanowej użyć można do sosów, marynat, a także dla nadania gotowanemu mięsu odpowiedniej kruchej konsystencji. Musztarda jest też składnikiem wielu potraw, znajdziemy ją w przepisach na dania z ryb, mięsa, jaj i warzyw. Możemy nią doprawić pieczenie, gulasze, kotlety czy rolady, a także zalewę do ogórków do słoika.

Uwodzi smakiem i kolorem

Musztarda chrzanowa kusi nie tylko wybornym smakiem, ale także piękną i zachęcającą do spożycia barwą. To zasługa jasnej gorczycy oraz kurkumy (nazywanej również szafranem indyjskim). Jak błyskawicznie poprawić smak kanapki z wędliną i sprawić, by smakowała bardziej „konkretnie”? Polej ją strużką aksamitnego sosu o jasnej i apetycznej barwie.

Czy wiesz, że?

- W pierwszą niedzielę sierpnia obchodzone jest „święto musztardy”,

- O wysokiej pozycji musztardy nie tylko w kulinariach, ale też w kulturze i historii świadczy fakt istnienia muzeum poświęconego jej w całości. Znajduje się ono w Mount Horeb w stanie Wisconsin w USA. Zbiory muzeum obejmują ponad 4 tysiące opakowań szklanych, plastikowych i metalowych zawierające najsmaczniejsze rodzaje musztardy zebrane na terenie Stanów Zjednoczonych oraz w kilkudziesięciu krajach świata.

- Dzięki produkcji musztardy na szeroką skalę opatentowano musztardówkę – szklany słoiczek w kształcie cylindra, zwykle o pojemności 0,2 litra. Służył on nie tylko do przechowywania musztardy.

Więcej artykułów

Manage cookies