Złamie łagodność i wydobędzie smak

Cząber to jedno z podstawowych ziół o bardzo pierwotnym charakterze. Ma wyraźny i pikantny smak, który zdecydował o tym, że przez długi czas jego nazwę stosowano jako synonim smacznej i aromatycznej żywności.

Złamie łagodność i wydobędzie smak

To bardzo charakterystyczne zioło, znajdujące szerokie zastosowanie w polskiej kuchni, choć już nie tak częste i powszechne jak niegdyś. Dla Europejczyków cząber bardzo długo był najmocniejszą dostępną im przyprawą. Stosowano go do wzmacniania i zaostrzania smaku potraw, dopóki handel i eksploracja świata nie przyniosły im pieprzu czarnego. Kulinaria wiele zyskują dzięki zastosowaniu cząbru. Dzisiaj dokładnie wiemy, że nie jest on zamiennikiem pieprzu ani też, że pieprz jest od cząbru lepszy. Ta wspaniała przyprawa wydobędzie charakter z dań łagodnych, bez przytłaczania ich. Cząber wchodzi także w skład wielu klasycznych mieszanek, bardzo często używanych na przykład do przyprawiania wszelkiego rodzaju dań zapiekanych. Świetnie komponuje się także z potrawami z jajek – w wyjątkowo udany sposób podkreśli smak zwykłej jajecznicy czy omletu.

Dania przygotowane z roślin strączkowych, takich jak fasola czy soczewica – same w sobie smaczne, lecz wymagające zaostrzenia mdłego smaku, będą smakowały wyjątkowo dobrze w towarzystwie cząbru. Bardziej subtelny cząber letni wykorzystywany jest do przyprawiania delikatnych młodych fasolek, natomiast zimowy cząber do podkreślenia smaku wszelkich rodzajów suszonej fasoli i soczewicy. Nie bez powodu cząber nazywany jest przez Niemców „Bohenkraut”, co oznacza dosłownie „ziele fasoli”. Dlatego weźmy sobie do serca tę cenną wskazówkę i do dań z fasoli dodajmy tej przyprawy.

To jednak nie wszystkie jego możliwości w kuchni, jak łatwo zauważyć – jest bardzo wszechstronny. Charakterystyczny smak i aromat cząbru doda wyrazistości niejednej zupie czy daniu jednogarnkowemu na bazie mięsa – jest idealny do gulaszu. Cząber jest doskonały do tłustych mięs, szczególnie wieprzowiny czy baraniny.

Suszony i bardzo wszechstronny

W suszonym cząbrze drzemie cała masa możliwości kulinarnego zastosowania. Jest integralną częścią wielu ziołowych mieszanek, z których chyba najbardziej popularną są zioła prowansalskie. Ta kompozycja śródziemnomorskich ususzonych darów natury fantastycznie wyciąga to, co najsmaczniejsze z gulaszów, warzyw czy pizzy. Wspaniale łączy się także z rybami i pieczonym mięsem.

Z medycyny do kulinariów

Cząber należy do liczącego aż 30 gatunków rodzaju Satureja. Cała roślina jest niezwykle aromatyczna. Cząber zimowy i letni są najbardziej znanymi i pochodzą z regionu śródziemnomorskiego.

Więcej artykułów

Manage cookies