Aromat prosto z natury

Leśny, sosnowy i niezwykle eteryczny jałowiec bardzo dobrze komponuje się z mięsem i winem. Odświeża i podkreśla ich atuty. Kto raz posmakował owoców jałowca, nie zapomni ich wyjątkowego aromatu.

Z wnętrza jałowcowych jagód

Jałowiec to zielone, dziko rosnące drzewo iglaste z rodziny Cypress. W zależności od rejonu świata osiąga bardzo różną wysokość. Na przykład w Wielkiej Brytanii spotkamy okazy 2-metrowe zaliczane do krzewów, a w Skandynawii 33-metrowe drzewa! W przypadku jałowca liście przybierają postać matowych zielonych ostrych igieł, rozmieszczonych w grupach po trzy. Bardziej jednak interesujące w kontekście przypraw są jagody, a najbardziej pożądane są owoce, które kryją się w ich wnętrzu. To z nich produkowana jest przyprawa używana w kulinariach. W ciągu pierwszych dwóch lat owoce są zielone, a następnie dojrzewają. Po dwóch latach lub też w podobnym odstępie czasowym powstają nowe owoce.

W smaku owoce jałowca są niezwykle aromatyczne i intensywne. Wystarczy je rozgnieść na przykład w moździerzu i dodać odrobinę do potrawy – jedna płaska łyżeczka wystarczy, aby przyprawić danie dla dwóch osób. Wówczas uzyskana esencja ożywi smak potrawy i nada jej słodko-gorzki, pachnący delikatnie sosną aromat.

Do czego dodawać jałowiec?

Owoce jałowca to przyprawa wyjątkowa, o bardzo charakterystycznym smaku, który jest w zasadzie nie do podrobienia. Najlepiej komponują się z daniami z dziczyzny, podkreślając ich naturalnie leśny smak.

Jałowiec przysłuży się także pieczonej giczy jagnięcej, cielęcinie czy królikowi. Co ciekawe, zyska na jego dodatku także kotlet schabowy czy też inne potrawy przygotowywane z wieprzowiny. Warto wzmocnić bukiet przypraw i dodać do niego tymianek, majeranek, liść laurowy czy szałwię – jałowiec lubi takie towarzystwo, dobrze się z nimi komponując.

Drugi produkt, który aż prosi się o szczyptę jałowca, to wino, na bazie którego przyrządzamy marynaty do wszelkiego rodzaju mięs. Korzenne nuty trunku stworzą wyjątkową opowieść kulinarną, jeśli poprzetykamy je roztartą przyprawą. Wędzone mięsa w otoczeniu winnych marynat w dodatkiem kolendry także zyskają złożoność i głębszy, interesujący smak. To jednak nie koniec możliwości wykorzystania jałowca. Możemy urozmaicić nim wykwintne desery z owoców, marynować w nim brzoskwinie, a także dodawać go do pieczonych jabłek – np. w szarlotce.

 

Więcej artykułów

Manage cookies