Aktualności

Sól peklowa – czym się charakteryzuje?

Najlepsze wędliny to te domowe. Soczyste, aromatyczne i przyjemnie kruche mięso możemy przygotować na kilka sposobów. Peklowanie jest jedną z najprostszych metod, aby uzyskać efekt, który zachwyci wszystkich. Kluczowa w tym procesie jest sól peklowa. Czym się charakteryzuje? Jak i do czego jej używać oraz jakie są różnice między solą a solą peklową?

Peklowanie - co to jest, metody peklowania

Aby dokładnie wyjaśnić, czym jest sól peklowa, warto zacząć od zdefiniowania samego procesu peklowania. To nic innego, jak technika konserwacji mięsa. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy peklować mięso na mokro lub na sucho. Sam proces nie wymaga wiele zaangażowania, daje za to spektakularny rezultat. Wystarczy kilka dni i trochę cierpliwości.

a) Peklowanie na mokro

W tym przypadku mięso jest zanurzone w solance, czyli specjalnie przygotowanym roztworze soli. Z czasem nabiera aromatu, staje się wilgotne. Do zalewy peklowej, poza wodą i solą, dodajemy też przyprawy, takie jak liść laurowy czy czosnek, które wzbogacają smak mięsa.

b) Peklowanie na sucho

Drugą z metod konserwacji mięsa jest peklowanie na sucho. Polega ono na natarciu mięsa specjalnie przygotowaną mieszanką soli oraz przypraw. Mięso odkładamy, najczęściej na kilka lub nawet kilkanaście dni, w chłodne miejsce. Sól i przyprawy powoli przenikają strukturę mięsa.

Peklowanie jest pierwszym etapem przygotowania pysznych szynek czy kiełbas. Mięso należy poddać dalszej obróbce. W zależności od naszych preferencji może to być wędzenie, gotowanie, pieczenie, grillowanie lub, jeśli mamy jeszcze więcej czasu na przygotowanie pysznej wędliny - suszenie. Wykorzystując peklowanie, możemy też przygotować np. długo dojrzewającą pancettę.

W polskich domach swojskie wędliny pojawiają się na stole najczęściej w okresie świąt czy podczas ważnych uroczystości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby cieszyć się ich smakiem również na co dzień.

Co to jest sól peklowa?

W procesie peklowania nie wykorzystujemy tradycyjnej soli kuchennej. Sól peklowa jest wzbogacona o substancje, które odpowiadają za konserwację mięsa. Dzięki nim na dłużej zachowuje ono swoją świeżość.

Sól peklowa zmienia również barwę i teksturę mięsa. Pozwala uzyskać miękkie i soczyste wędliny, kiełbasy czy pieczenie. Ze względu na właściwości konserwujące tego rodzaju soli nie wykorzystuje się do doprawiania potraw i bezpośredniego spożycia.

Jakie mięso do peklowania sprawdzi się najlepiej?

Świetnym wyborem do przygotowania domowych mięs jest dziczyzna, ale też wołowina i wieprzowina. Peklowanie to prosty przepis na wyborną karkówkę, szynkę parmeńską i golonkę. Tę metodę świetnie znają również osoby przygotowujące domowe kiełbasy i długo dojrzewające wędliny. Dzięki połączeniu soli peklowej z przyprawami można uzyskać bogaty aromat mięs.

Peklowanie jest bardzo prostą i świetnie znaną techniką kulinarną, dlatego warto wypróbować ją we własnej kuchni.

Więcej aktualności

Manage cookies