Sztuka mielenia przypraw
Przyprawy w młynku mogą kompletnie odmienić smak Twoich potraw – dowiedz się, jak i dlaczego!
czytaj więcejPołowa listopada to czas, w którym nasze myśli zaczynają krążyć wokół Świąt Bożego Narodzenia. W końcu z niecierpliwością czekamy na wyjątkowe potrawy, spotkania z najbliższymi i wymarzone prezenty. Zanim jednak na spokojnie uda się zasiąść przy stole uginającym się od świątecznych dań, czeka nas kilka tygodni solidnych przygotowań. A więc od czego zacząć?
W tym artykule podpowiadamy, jak zorganizować przedświąteczne zakupy i jak zaplanować przygotowanie potraw, tak aby nie biegać do sklepu po brakujące produkty i nie stać w kuchni do ostatniej chwili. Wcześniejsze zaplanowanie zakupów pozwoli nam zaoszczędzić więcej czasu oraz zapobiec niepotrzebnym stresom.
Zapisz wszystkie dania, które znajdą się na wigilijnym stole i które jadacie w domu podczas dni świątecznych. Zapytaj domowników, co chcieliby zjeść albo spróbować w czasie świąt. Wszystkie dania wypisz na kartce. Sięgnij po potrzebne przepisy i zgromadź je w jednym miejscu.
Kiedy masz już listę potraw, wypisz składniki, które są niezbędne do ich przyrządzenia. Na pewno lista będzie długa, jednak zanim pójdziesz na zakupy zajrzyj do kuchennych szafek – być może są produkty, które masz i nie musisz ich kupować.
Teraz przygotuj listę potrzebnych produktów. Podziel ją według czasu przechowywania produktów, czyli:
(mąkę, cukier, kakao, mak, orzechy, bakalie, kasze, grzyby suszone, przyprawy: przyprawa do piernika, przyprawa do bigosu, przyprawa do ryb, majeranek, pieprz czarny, liść laurowy, goździki, cynamon, ziele angielskie, przyprawa do grzanego wina i piwa z nutą korzenną, żelatynę, sól).
(warzywa, jabłka, kapusta kiszona, susz na kompot, nabiał, musztardę, majonez)
(mięsa, wędliny, nabiał, śledzie)
Pamiętaj, że część półproduktów i potraw możesz przyrządzić wcześniej przechować lub zamrozić. Poniżej znajdziesz grafik, co i kiedy przyrządzić:
Uszka, pierogi, bigos – możesz zamrozić. Pierogi można zamrozić surowe lub ugotowane. Trzeba jednak pamiętać, żeby układać je osobno, tak, żeby się nie stykały. Pierniczki trzeba przechowywać w szczelnym, zamknięty pudełku. Pierniczki można zrobić wcześniej, ale udekorować na 2-3 dni przed zjadaniem.
Gotowy, zlany do szklanych pojemników, zakwas trzeba przechowywać w lodówce.
Mamy nadzieję, że ten świąteczny rozkład jazdy pomoże Wam zaplanować i przygotować nadchodzące święta Bożego Narodzenia bez niepotrzebnego pośpiechu i stresu.
Przyprawy w młynku mogą kompletnie odmienić smak Twoich potraw – dowiedz się, jak i dlaczego!
czytaj więcejWiele razy wypowiadamy to znane przysłowie z pieprzem, ale czy kiedyś się nad nim zastanawialiście? Czas poznać odpowiedź na pytanie, gdzie pieprz rośnie!
czytaj więcejSprawdź, jakie przyprawy stosować do tradycyjnych, polskich zup i nie tylko!
czytaj więcej