Nietypowa przyprawa

Anyż nasiona znany też pod nazwą biedrzeniec to  przyprawa o zapachu podobnym do kopru włoskiego, z wyglądu do kminku całego, jest też nieco podobna z smaku, ale bardziej pikantno –słodkawa, przypomina lukrecję.

Gama przypraw jednorodnych jest ogromna. Coraz chętniej sięgamy po nowości czy mniej znane produkty. W naszych kulinarnych eksperymentach nie wystarczają już liść laurowy i ziele angielskiej. Coraz śmielej sięgamy po produkty mniej popularne czy nawet niszowe. Anyż nasiona należy właśnie do takich mniej znanych, niemniej niezwykle ciekawych.

Anyż w kuchni wykorzystany jest na wiele sposobów. Olejek anyżowy jest wykorzystywany w kuchni.  Jest doskonały do ciast, m.in. takich jak mazurek, miodownik, herbatniki czy słodkie wypieki. Anyż nasiona można tez dodać do kompotów; z jabłek, gruszek i śliwek. Można nim też przyprawiać mięsne potrawy - np. pieczeń wieprzową czy z dziczyzny, a także dania warzywne, np., czerwonej kapusty, marchwi, buraków i dyni. Polecany jest również do wypieku chleba. Nasiona można używać w całości, rozdrobnić w moździerzu lub zmielić w młynku. Jednak te zmielone, podobnie jak inne przyprawy, one należy któro przechowywać, aby nie straciły aromatu.

Anyż nasiona znany był niegdyś głównie dzięki właściwościom leczniczym. Dziś coraz chętniej sięgamy w leczeniu po produkty naturalne; robimy samodzielnie nalewki, syropy czy napary. Anyż jest w tym przypadku niezastąpiony.

Nalewka na bazie anyżu ceniona jest ze względu na zdrowotne właściwości. Napar z anyżu, do którego można dodać rumianek, działa w naturalny sposób regulująco na układ trawienny. Równie dobrze działa jako środek wykrztuśny. Anyż można gotować 10 minut lub zaparzyć wrzątkiem i parzyć 15 minut pod przykryciem.

Anyż znany jest też jako składnik likierów, np. bałkańskiej rakii, greckiego ouzo, azjatyckiego araku, a w Polsce do wyrobu anyżówki. Równie znane są cukierki anyżowe.

Więcej artykułów

Zarządzaj plikami cookies